Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Havalimanı

Air Hub (Hub Airport) /Aktarma Merkezi Ne Demek?

Air Hub veya diğer bir deyişle Hub Airpots, hava yolu firmalarının merkezleri dışında kullandıkları havaalanlarına verilen isimdir. Türkçede aktarma merkezi veya transfer merkezi olarak çevrilebilmektedir. Bunun yanı sıra “Hub” kavramı, bir havalimanının diğer havalimanları ile ne kadar bağlantılı olduğunu ifade eden bir terimdir. Bir havalimanının uçuş sıklığı ne kadar fazlaysa ve ne kadar çok uçuş noktasına ulaşım sağlıyorsa o havalimanı büyük bir HUB olarak nitelendirilebilir.

Havalimanları da aynı hava yolu firmaları gibi kendi aralarında bir rekabet halindedirler. Diğer havalimanları ile rekabet halinde oldukları için de bağlantılı sayılarını arttırıp en büyük Hub Airports olabilmek için birbirleri ile rekabet ederler.

Air Hub kavramı, hava yolu taşımacılığında hava yolu firmalarının merkez üsleri haricinde ikincil derecede önem verdikleri havalimanlarına denmektedir. Örnek verecek olursak; Türk Hava Yollarının merkez üssü Sabiha Gökçen Havaalanıdır fakat Air hub kullandığı havaalanı Atatürk havaalanıdır ya da Pegasus Berlin gidişli veya Berlin dönüşlü seferlerini Schönefeld Havaalanında gerçekleştirir. Bu da demek oluyor ki, Schönefeld Havaalanı, Pegasus’un Almanya’daki Hub Air noktasıdır.

Dünyadaki en büyük havaalanı olarak nitelendirilen alan havaalanları Mega Hub Air olarak isimlendirilir. Air hub listesinin birinci sırasında, Londra Heatrow Havaalanı gelmektedir. 

Havacılık sektöründe, Amerikan modeli, Avrupa modeli ve Basra Körfezi- Asya modeli olmak üzere 3 tür hub air tipi bulunmaktadır.

Amerikan Modeli Hub Air

Bu model ile orta mesafeli uçuşları, orta mesafeli uçuşlara bağlamak amaçlanmıştır. Bu, Amerika’nın büyük bir yüz ölçümüne sahip olmasından kaynaklı bir durumdur. Çünkü eyaletler arası olan uzaklık, bazı zamanlarda 6,5 saatlik bir süreye ulaşabilmektedir. Ayrıca ABD havacılık sektörü, yılda 700 milyonu aşan yolcu potansiyelinden dolayı dünyanın en yoğun trafiğine sahiptir diyebiliriz.

Avrupa Modeli Hub Air 

Bu model, orta mesafeli uçuşları, uzun mesafeli uçuşlara bağlayan modeldir. Uçuş mesafesinin bayağı uzun olduğu durumlarda uçuşlar birleştirilir. Mesela Urfa’dan Yeni Delhi’ye gitmek isterseniz, öncelikle İstanbul’a aktarma yapıp ardından Delhi’ye geçiş yapacaksınız. Bu sistemin adı Avrupa Modeli Hub Air yöntemidir.

Basra Körfezi- Asya Modeli Hub Air 

Bu modelin amacı ise uzun süreli bir uçuş ile başka bir uzun süreli uçuşu birleştirmektir.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız