Yurtdışı Uçak Bileti

Calendar Range icon
Gidiş Tarihi
Calendar Range icon 24 Nisan Çar
2024
1 Yolcu / Ekonomi
Fixbilet Chevron Right icon
Uçak Bileti Chevron Right icon
Yurtdışı Uçak Bileti

Her uçak yolculuğunda dikkat edilmesi gereken belirli noktalar olmakla birlikte yurt dışı uçuşlarından önce biraz daha dikkatli olmak gerekir. Yurt dışı uçuşlarında yurt içi uçuşlardan daha erken havalimanında olmak gerektiğini unutmayıp, trafiği de göz önünde bulundurarak yola çıkmak gerekir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise pasaportunuzun yanınızda olmasıdır. Aksi halde biletiniz yanacaktır.

Yurt dışı uçuşlarda daha çok güvenlik kontrolünden geçmeniz gerekir. Uçağa binmeden önce panik olmamak adına güvenlik kontrollerinde geçen süreyi de hesaba katarak uçağın kalkmasına en az iki saat kala havaalanında olmanızda fayda var. Yurt dışı uçuşları yurt içi uçuşlardan ayıran temel farklardan biri de yurt dışı harcıdır. Yurt dışına çıkarken ilgili vezneden ödeme yaparak çıkış harç pulunu almanız gerekir.

Havalimanına Erken Ulaşım Sağlayın

Yurt dışı uçuşlarında check-in işlemleri, yurt içi uçuşlara göre daha erken sona erer. Eğer check-in işlemini online yapmadıysanız bunu göz önünde bulundurarak havalimanına daha da erken gelmelisiniz. Yurt dışı uçuşuna çıkacak olan yolcuların dikkat etmesi gereken şeyler iç hat yolcularına göre daha fazladır. Dış hatlar uçuşlarında hem daha fazla güvenlik kontrolünden geçmek hem de yurt dışı çıkış harcı ödemek gerekir. Aynı zamanda pasaport ve vize kontrolü gibi işlemlerden de geçmek gerekir. Tüm bu işlemler sırasında panik olmamak için erkenden havalimanında olunmalıdır.

Özellikle ilk kez yurt dışına çıkacak olanlarda uçuşlardan önce ekstra heyecan yaşanabilir. Bu gibi durumlarda da uçağı kaçırma gibi durumlar gerçekleşebilir. Bu nedenle de uçuş günü başka hiçbir işle ilgilenmeyip sadece uçuş için hazırlık yapılmalı; eğer uçuş erken saatteyse mutlaka alarm kurulmalıdır. Eğer trafiğin yoğun olduğu bir şehirde yaşıyorsanız alternatif yol seçeneklerini önceden araştırmalı; trafiği de göz önünde bulundurarak evden erken çıkmalısınız. En ufak bir gecikme bile uçağı kaçırmanıza ve biletinizin yanmasına neden olabilir.

Pasaportunuzu ve Gideceğiniz Ülkeye Olan Vizenizi Kontrol Edin

Eğer yurt içi uçuşlarına alışıksanız ve ilk defa yurt dışına çıkıyorsanız pasaport ve vizenizi unutma ihtimaliniz daha yüksektir. Evden çıkmadan önce yapmanız gereken en önemli şey pasaportunuzu ve biletinizi yanınıza aldığınızdan emin olmaktır. Eğer kendinize güvenmeyip unutabileceğinizi düşünüyorsanız kesin olarak yanınıza alacağınız bir çantanın içine eşyalarınızı hazırlarken pasaportunuzu da koyabilirsiniz. Eğer pasaportunuz veya vizeniz yanınızda yoksa havalimanına ne kadar erken giderseniz gidin uçağa binmeniz mümkün değildir.

Yurt dışı uçuşuna karar vermeden önce pasaport ve vize tarihinizi de gözden geçirmelisiniz. Eğer gidiş – dönüş süreleriniz uzunsa ve pasaportunuzun süresi kısaldıysa pasaport ve vize kontrolünde sorun yaşayabilirsiniz. Eğer check-in işlemini online olarak yaptırmadıysanız pasaportunuzu, biletinizi ve yurt dışı çıkış harcı pulunuz aldıktan sonra havalimanında check-in yaptırabilirsiniz. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra geriye bavulunuzu vermek kalıyor. Bavulunuzu verip uçuş saatine kadar havalimanındaki free shop da vakit geçirebilir; burada ünlü markaların birçok ürününü uygun fiyata satın alabilirisiniz.

Yurtdışı Çıkış Harcını Ödediğinizden Emin Olun

Yurt dışı çıkış harcını pasaport kontrolüne girmeden önce mutlaka almalısınız. Sanıldığının aksine yurt dışı çıkış harcı sadece havalimanlarında alınmıyor. 2021 yılı itibariyle 50 TL olan yurt dışı çıkış harcını havalimanına gelmeden önce banka şubelerine yatırabilirsiniz. Aynı zamanda vergi dairelerinden, gümrük saymanlıklarından ve Maliye Bakanlığı’na ait harç bürolarından uçuş gününe kadar istediğiniz zaman yurt dışı harç pulunuzu alabilirsiniz. Eğer uçuş gününden önce harç pulunu almaya zamanınız olmadıysa; uçuş günü pasaport kontrolünden önce havalimanlarında bulunan makinelerden nakit ya da kredi kartıyla ödeme yaparak pulunuzu alabilirsiniz.

Havalimanlarında yer alan harç pulu alma noktaları özellikle tatil dönemlerinde kalabalık olduğu için bu işlemi önceden yapmanızda fayda var. Eğer sizin zamanınız yoksa pulu sizin adınıza başkası da alabilir. Ancak işlem sırasında pasaportunuz pulu alan kişinin yanında olmalı. Bir seferde birden fazla pul alabileceğinizi de unutmamalısınız. Eğer sık sık yurt dışına seyahat ediyorsanız yanınızda yedek pul bulundurmanız iyi olacaktır.

Varışta Seyahatinize İlişkin Bazı Sorular Sorulabilir

Yurt dışına çıkışlarda gidiş ve dönüş olmak üzere toplam dört kez pasaport kontrolünden geçmek gerekir. Pasaport kontrolleri sırasında rahat bir tavır takınmak her zaman önemlidir. Görevliyle iletişim kurarken ekstra özen göstermeli, herhangi bir konu hakkında tartışmaktan kaçınılmalıdır. Her zaman olmasa da pasaport kontrolü sırasında yurt dışı çıkış amacınızla ilgili, nerede kalacağınızla ilgili bazı sorular gelebilir. Sorulara sakin ve mantıklı cevaplar vermeye özen göstermelisiniz.

Kimi ülkelere girişlerde hiç soru sorulmazken, kimi ülkeler pasaport kontrolü sırasında birçok soru sorabilir. Ülkeden çıkarken pasaport kontrolünden geçtikten sonra gittiğiniz ülkenin havalimanında da pasaport kontrolünden geçmeniz gerekir. Bu noktada sorulan sorular memurun inisiyatifine kalmakla birlikte genellikle hep aynı şekildedir. Eğer yurt dışına sık sık seyahat ediyorsanız pasaportunuzdaki damga sayısı, buna bağlı olarak da soru sayısı azalacaktır. Pasaport kontrolünden geçmek için İngilizce bilmenize gerek yok. Görevliler bu konuda size yardımcı olacaktır. Eğer mümkünse yanınızda bulunan yabancı dil bilen birinden yardım isteyebilirsiniz.

El Çantanızda Sıvı Taşımadığınızdan Emin Olun

Yurt dışı uçuşundan önce dikkat etmeniz gereken önemli bir konu da valiz hazırlığıdır. Valizinizi hazırlarken eğer bazı önemli detaylara dikkat etmezseniz uçuş öncesinde sorun yaşayabilirsiniz. Yeni yapılan bir uygulamaya göre el çantasında sıvı madde taşımaya kesinlikle izin verilmemektedir. Parfüm, deodorant, şampuan gibi sıvı ürünler, törpü, tırnak makası gibi kesici maddeler el çantasına değil valize konulmalıdır.

Valiz hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise valizin ağırlığıdır. Havayolu firmalarına göre değişmekle birlikte yurt dışı uçuşlarında yetişkinler için bagaj hakkı 20 – 25 kg arasında değişmektedir. Bu kiloyu en iyi şekilde değerlendirmek için hafif valizler tercih etmelisiniz. Havalimanına gitmeden önce valizinizi tartmalı; eğer fazla gelirse çok gerekli olmayan şeyleri çıkarmalısınız. Aksi halde havalimanında ekstra ücret ödemeniz gerekebilir. Kaç kilo bagaj hakkınız olduğundan emin olmak için uçacağınız havayolu şirketinin bagaj hakkını kontrol etmelisiniz.

Yanınıza İhtiyacınız Kadar Döviz Alın

Gideceğiniz ülkede kolay harcama yapabilmek için giderken yanınızda yeteri kadar döviz bulundurmalısınız. Her ne kadar kullandığınız kredi kartı her ülkede geçerli olsa da gideceğiniz ülkenin para birimini yanınızda bulundurmanızda fayda var. Eğer Avrupa ülkelerine gidecekseniz her yerde Euro geçerlidir. Avrupa dışında dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin ABD doları geçerli bir para birimidir. Yurt dışı seyahatinizden önce döviz bürolarından ya da bankalardan yeteri kadar döviz temin ederek sorunsuz bir seyahat geçirebilirsiniz.

Cep Telefonunuzu Yurtdışına Açtırın

Tatil, iş ve gezi amaçlı yapılan yurt dışı seyahatlerinde Türkiye’de kullandığınız GSM operatörlerinden herhangi birini kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yurt dışına çıkmadan önce cep telefonunuzun yurt dışı kullanımına açık olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer cep telefonunuz yurt dışı kullanımına açıksa kablosuz internetin bulunduğu her yerde iletişim kurabilirsiniz. Sonrasında kullandığınız GSM firmasına giderek yurt dışına özel paket talebinde bulunabilirsiniz. Tüm GSM operatörlerinin uygun fiyatlı yurt dışı tarifeleri bulunmaktadır. Yurt dışından döndüğünüzde yüksek faturalarla karşılaşmak istemiyorsanız tarifenizi mutlaka değiştirmelisiniz. Böylece seyahatiniz boyunca herhangi bir iletişim problemi yaşamamış olursunuz.

Aktarmalı Uçuş Yapacaksanız Transit Vize Durumunu Kontrol Edin

Yurt dışı seyahatlerinde en önemli adımlardan biri geçerli bir vizedir. Ancak bazı durumlarda sadece gidilecek ülkeye vize olması yeterli olmayabilir. Aktarmalı uçuşlarda ilk gittiğiniz ülke transit vize isteyebilir. Çoğu ülke havalimanından çıkış olmadığı sürece vize istemezken; eğer aktarmalı uçuş yapıyorsanız her duruma karşı transit vize konusunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Seyahate çıkmadan önce aktarma yapacağınız ülkenin transit vize isteyip istemediğini kontrol etmeniz uçuş sırasında sorun yaşamamanız adına önemlidir. Gideceğiniz ülkenin transit vize isteyip istemediğini konsolosluktan ya da internet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Seyahat Sigortası ile Kendinizi Güvence Altına Alın

Yurt dışı seyahatlerinizde herhangi bir sağlık sorunu yaşamanız durumunda, kaza veya bavul kaybı gibi beklenmedik olaylarda ve ortaya çıkan rahatsızlıklara karşı seyahat sigortası ile kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Tercih ettiğiniz sigorta şirketinin kapsamına göre değişmekle birlikte; hastalık ve yaralanmanın yanı sıra; seyahat iptali, bagajın çalınması, zarar görmesi, kaybolması, pasaport ya da bilet kaybı gibi istenmeyen durumlarda da seyahat sigortasıyla zararınız karşılanır.

Vize uygulayan tüm ülkeler yurt dışı seyahat sigortasını zorunlu kılar. Vize başvurusu sırasında talep edilen evraklar arasında yurt dışı seyahat sigortası belgeleri de olacaktır. Seyahatiniz vize uygulayan bir ülkeye olmasa bile kendi güvenliğiniz ve sağlığınız için seyahat sigortası yaptırmalısınız.