Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Uçuş

Aktarmalı Uçuş Ne Anlama Gelir? Hangi Durumlarda Aktarmalı Uçulur?

Aktarmalı uçuş, seyahat sırasında bir veya birden fazla noktada duraklayıp uçak değiştirmek anlamına gelir. Genellikle direkt uçuş kalmaması durumunda tercih edilir.

Aktarmalı uçuş bileti, direkt uçuş biletine göre nispeten daha ucuzdur. Fakat bilet ucuzluğunun dezavantajı ise aktarmalı uçuşlar direkt uçuşlara göre çok daha fazla zaman alabilmektedir. Vakti kısıtlı kişiler ve iş insanları genellikle biraz daha pahalı olmasına rağmen direkt uçuşları tercih ederler.

Dış hatlarda çokça tercih edildiği gibi, iç hatlarda da yoğun talep alan aktarmalı uçuşlarda dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

Dış Hat Aktarmalı Uçuşlarda Vize Talep Edilir Mi?

Dış hat aktarmalı seyahat ederken, her ne kadar aktarma duraklarında vize talep etmeyen veya belirli saatler içerisinde vizesiz aktarmaya izin veren ülkeler olsa da bazı ülkeler duraklama noktasında vize talep edebilirler.
Bu nedenle, aktarmalı uçuş planlaması yapılırken duraklama noktasındaki ülkelerin koşullarını detaylıca araştırmalı ve eğer vize talep ediliyorsa “transit vize” alınmalıdır.Eğer vize talep eden ülkenin normal vizesi varsa, transit vize alınmasına gerek yoktur.Geçerli vizenin olmaması durumunda, uçağa alınmama ve sınır dışı edilme gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Aktarma Yapılan Ülkede Gezmek Serbest Mi?

Transit vizeli yolcular aktarma duraklarında havaalanı dışına çıkamaz, sadece yolcu salonlarında bekleyebilirler. Aktarma yapılan ülkede gezebilmek için ülkenin normal vizesine sahip olunmalı ya da aktarma yapılan ülke ve gidilen ülke Schengen vizesi kapsamında ise, vize giriş-çıkış hakları kontrol edilerek ülke gezilebilir.

Aktarmalı Uçuşlarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Aktarmalı uçuşlarda belki de en çok dikkat edilmesi gereken konu bavul konusudur.
  • Eğer aktarmalı uçuşlarda kullanılan havayolu firması aynı ise veya farklı firmalar olmasına rağmen aralarında birlik anlaşması var ise bavul konusunda sorun yaşanma ihtimali çok düşüktür. Fakat aktarmalı uçuşlarda kullanılan havayolu firmaları farklı ise, bu durumda aktarma noktasında iniş yaptıktan sonra bavul teslim alınıp, bir sonraki uçuş hangi havayolu firması ile ise, o firmaya bavul teslim edilmelidir.
  • Bu işlemler zaman alan işlemler olduğu için, aktarmalı uçuş planlaması yapılırken, uçuşlar arasında bavul teslimi yapmaya yetecek kadar zaman olduğundan emin olunmalıdır.
  • Bavul teslimi yapılırken, bilgiler dikkatlice kontrol edilmeli ve yanlış uçağa bavul teslimi yapılmamalıdır.
  • Havalimanlarındaki güvenlik kontroller, biletleme işlemleri gibi işlemler ülkeden ülkeye ve havaalanından havaalanına farklılık gösterebileceği için, bir sonraki uçuşu kaçırmamak için uçuşlar arasında bu işlemleri tamamlamaya yetecek kadar zaman olduğundan emin olunmalıdır.
  • Aktarmalı uçuşlarda korkulan bir nokta ise, ilk uçağın rötar yapmasıdır. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden bilet alınan havayolu firmasının kontuarına gidilip bir çözüm talep edilmelidir.
  • Aktarmalı uçuşta kullanılan havayolu firmaları farklı ise, saat farklarından dolayı bir problemle karşılaşmamak için aktarma noktalarının yerel saatleri de göz önünde bulundurulmalıdır.
Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız