Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Yolcu Hakları

Anadolu Jet Yolcu Hakları (Rötar, Gecikme ve İptal Hakkı)

Anadolu Jet şirketinin uçuş iptali, rötar ve uçağa alınmama gibi durumlarda belirlediği yolcu haklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Anadolu Jet Hizmet Hakkı

Hizmet Hakkı, yolcunun bekleme süresini baz alır ve bu durumda sunulması gereken bazı hizmetler mevcuttur. Anadolu Jet şirketi, belirli nedenlerden kaynaklanan yolcu bekleme süresinin 15. dakikası itibariyle yolcuyu bu durumdan haberdar etmekle yükümlüdür. Şirket, 2 – 3 saatlik bekleme sürelerinde sıcak – soğuk içecek ikramı ve hafif ara öğün, 5 saat ve üzerindeki bekleme sürelerinde ise içecek, ara ve ana öğün servisi yapmalıdır.

Ulaşım hizmeti açısından, iki saat ve daha fazla olan bekleme sürelerinde yolculara iletişim hakkı doğmaktadır. Yolcu bekleme süresi boyunca yapabileceği süresiz ve ücretsiz iki adet telefon görüşmesi, e – posta ya da faks gibi servislerden yararlanabilmektedir. 8 saat ve üzeri bekleme durumlarında yolcu konaklama hakkı talep edebilmektedir. Konaklama söz konusu ise yolcunun konaklayacağı otel veya otelin tesisi, Anadolu Jet firmasının sorumluluğu altındadır. Ayrıca havaalanı ile konaklama bölgesi arasındaki ulaşımın ücretsiz olarak sağlanması da yine havayolu şirketinin yükümlülüğündedir.

Anadolu Jet Bilet İade Hakkı

Yolcunun iradesi dışında uçağa kabul edilmeme, uçuş iptalleri, uçuş tehiri gibi durumlarda, yolcu 15. Dakikadan itibaren bilet iadesi talep edebilmektedir. Yurt içi uçuşlarda 1 – 2 saat, yurt dışı uçuşlarda ise 5 saat üzeri gecikmelerde bilet iadesi ya da benzer nitelikte başka bir uçuş teklif edilebilmektedir. İlgili uçuş, mümkün olabildiğince benzer şartlarda ve erken olmalıdır ya da yolcunun seyahat kriterlerine uygun farklı bir tarihe alınmalıdır. Teklif edilen uçuş farklı bir havalimanından kalkacak ise yolcunun havaalanına ulaşımı Anadolu Jet’in sorumluluğuna girmektedir.

Tazminat Hakkı

Yolcunun isteği dışında uçağa kabul edilmemesi, alt bir sınıftan biletle uçuşa alınması ya da uçuş iptalinin bildirilmesi gereken süre zarfında bildirilmemesi gibi durumlarda yolcuya tazminat talebi hakkı doğmaktadır. Yurt içi uçuşlarda tazminat tutarı 100 Euro'dur. Yurt dışı seyahatlerinde ise bu tutar kilometre bazında hesaplanır. 1500 kilometre ve altı olan uçuşlar için 250 Euro, 1500-3500 kilometre arası uçuşlar için 400 Euro, 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için 600 Euro TL cinsinden yolcuya ödenmelidir. 

Uçağa Kabul Edilmeme

Yolcunun uçağa kabul edilmemesi gibi bir durumda Anadolu Jet şirketi yolcu ile bazı menfaatler dahilinde uyum sağlayarak anlaşma yoluna girebilir ve rezervasyonundan vazgeçecek bir yolcu bulma amacıyla anons yapabilir. Rezervasyondan feragat edecek yolcuların bulunmaması halinde havayolu şirketi, yolcuyu istek dışı uçağa kabul etmeme durumunda kalabilir. Böyle bir durum meydana geldiğinde ise tazminat, geri ödeme, güzergâh değişikliği ve hizmet hakkı; uçağa alınmayan yolcuların talep edebileceği haklardır.

Uçağa alınmama durumlarında yolcunun aldığı bilet sınıfı bir üst sınıfla değiştirilirse, yolcu herhangi bir hak talebinde bulunamamaktadır fakat yolcunun bilet sınıfı daha alt bir sınıfla değiştirilirse, Anadolu Jet sınıflar arasındaki bedel farkını ödemelidir. Ayrıca biletin belli bir yüzdesi yolcuya iade edilmelidir. 500 kilometre ve altı uçuşlarda biletin %30’u, 1500-3500 kilometre arası uçuşlarda %50’si ve 3500 kilometre ve üzeri uçuşlarda ise %75’i yolcuya iade edilmelidir.

Uçuş iptali

İlgili uçuşun iptal edilmesi durumunda, Anadolu Jet yolculara güzergâh değişikliği ya da bilet iadesi gibi teklifler sunmalıdır. Bunun yanı sıra yolcunun bekleme süresine göre hizmet hakkı da doğabilmektedir. Güzergâh değişikliğine bağlı olarak teklif edilen uçuş planlı uçuştan sonraki günlerde ise yolcuya konaklama ve havalimanı – konaklama yeri arası ücretsiz ulaşım hizmeti verilmelidir. 

Anadolu Jet uçuş iptalini yolcuya önceden bildirmelidir. Uçuş iptalinin yaşandığı durumlar üç tane alternatif yol bulunmaktadır.

1) Uçuş iptalinin yolcuya iki hafta önce bildirilmesidir.

2) İlgili uçuştan maksimum iki saat önce, kalkış ve varış yerine planlanan saatten maksimum dört saat gecikmeli bir uçuşun yedi gün ile iki hafta arasında sunulmasıdır. 

3) İlgili uçuştan maksimum bir saat öncesine, kalkış ve varış yerine planlanan saatten maksimum iki saat gecikmeli gerçekleşecek bir uçuşun yedi güne kadar sunulmasıdır. Uçuş, mücbir sebeplerden olayı iptal olmamış ise yolcunun iletişim bilgilerinin doğru olması ve buna rağmen bilgilendirilmemesi durumunda yolcuya tazminat talebi hakkı doğmaktadır.

Uçuş Tehiri (Gecikmesi)

Uçuşun geciktiği durumlarda, Anadolu Jet’in uçuş mesafesi ve bekleme süresi gibi faktörleri de baz alarak yolcuya belirli haklar sunması gerekmektedir. Yurt içi uçuşlarda ve 1500 km’den kısa olan uçuşlarda iki saat ve üzeri, 1500 – 3500 km arası gerçekleşen uçuşlarda üç saat ve üzeri, 3500 km’den daha uzun süren uçuşlarda ise dört saat ve üzerinde bekleme yaşanıyorsa yolcu hizmet hakkına sahip olmaktadır. Gecikme, beş saat ve daha uzun süreli ise yolcuya bilet iadesi ya da güzergâh değişikliği hakkı da doğmaktadır. Uçuş, hareket saatini ve hareket saatinden bir sonraki güne aktarılacak şekilde gecikecekse yolcuya konaklama imkânı ve havalimanı – konaklama yeri arası ücretsiz ulaşım imkânı da sunulmalıdır.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız