Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Vize

Andorra Vize Kılavuzu: Nasıl Alınır? Vize Bedeli Ne Kadar?

Andorra Vize Talep Ediyor mu?

Andorra’ya seyahat etmek isteyen Umumi (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları için vize talep edilirken, Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi kişiler için 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz giriş hakkı vardır. Normal şartlarda Andorra için vize istenmemektedir; bunun için pasaport ya da Avrupa Birliği Ülkelerinden birinin ulusal kimlik kartına sahip olmak yeterlidir. Fakat ülkenin denize kıyısı bulunmamaktadır, dolayısıyla deniz yolu ulaşımı ve havaalanı olmadığı için havayolu ulaşımı imkansızdır. Andorra’ya giriş için İspanya veya Fransa üzerinden ülkeye giriş yapmak gerekir. Bu iki ülke Schengen ülkeleri bölgesinde yer aldığı için geçiş yapılırken çift girişli Schengen vizesine sahip olmak gerekmektedir. Bordo pasaport sahiplerinin tüm Andorra seyahatleri için, Yeşil, Gri; Siyah pasaport sahiplerinin de 90 günü aşacak ziyaretleri için Schengen vizesi gerekmektedir. Maalesef Türkiye’de Andorra Konsolosluğu ve Büyükelçiliği bulunmadığından dolayı vize başvuruları, Fransa’da ya da İspanya Konsolosluklarında gerçekleştirilebilir.

Andorra Vize Çeşitleri

Andorra’ya, Schengen ülkeleri bölgesinde bulunan İspanya ve Fransa üzerinden gidileceği için Schengen vizesine sahip olmak zorunludur.

Andorra Vize Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

Andorra’ya giderken İspanya ve Fransa üzerinden aktarmalı gidileceği için Schengen vizesi prosedürleri uygulanmalıdır. Başvuru yapabilmek için öncelikle İspanya ve Fransa Konsolosluğundan randevu alınmalı, daha sonra evrak listesindeki tüm evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanılmalıdır. 

Gerekli belgeleri şöyle sayabiliriz:

 • Pasaport (Minimum 2 sayfası boş ve seyahat dönüşünden sonra 3 ay daha geçerlilik süresi olan)
 • Eski pasaportlar (mevcutsa)
 • Vize başvuru dilekçesi
 • Vize ücretinin ödendiğine dair dekont
 • Önceden alınan Schengen vizelerinin fotokopisi (mevcutsa)
 • Kimlik fotokopisi
 • Maksimum 3 ay içinde çekilmiş 3,5*4,5 cm boyutlarında 2 adet biometrik fotoğraf
 • Kalınacak yer ve seyahat bilgilerine ait belgeler
 • 30.000 teminatı olan seyahat sigortası poliçesi
 • Maddi durumu belgeleyen güncel banka hareketleri, ruhsatlar, tapular vb.
 • Vukuatlı Kayıt Örneği
 • Çalışanlardan istenen; maaş bordrosu, işverenden talep edilen vergi levhası fotokopisi, işe giriş bildirgesi, herhangi bir odaya bağlı olan meslek sahiplerine ait oda kayıtları, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi gibi evraklar.
 • Emeklilerden talep edilen emekli maaşını belirten belgeler, emekli cüzdanı vs.
 • Öğrencilerden talep edilen öğrenci belgesi, sponsor bilgileri, maddi durumu belirten belgeler, sponsor vize dilekçesi vb.
 • 18 yaşını doldurmamış bireyler için istenen başvuru formu (ebeveyn tarafından doldurulacak), aile olmadan yolculuk yapılacaksa noterden alınmış muvaffakatname,  ebeveynlere ait noterden tasdikli kimlik ve pasaport fotokopileri
 • Herhangi bir yerde çalışmayan kişilerin sponsor bilgilerini gösteren belgeler

Bunlarla beraber Biyometri işleminden yani parmak izi taramasından geçmek gerekmektedir.

Başvuru belgelerinde herhangi bir eksik veya hata bulunması durumunda başvuru talebi kabul edilmemektedir. Bundan dolayı ilgili yerlerden net bilgiler alıp evrakların eksiksiz ve hatasız teslim edilmesi çok önemlidir. Başvuru süreci normal şartlarda ilerlediği zaman vize sonucu yaklaşık 15 gün içinde sonuçlanmaktadır.

**Vize başvurusu için talep edilen belgeler ve başvuru bilgileri için, ilgili ülkenin Büyükelçiliklerine veya Konsolosluklara başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Andorra’nın Vize Talep Ettiği/Etmediği Ülkeler

Pasaportla veya AB üyesi ülkelerden birine ait uluslararası kimlik ile Andorra’ya seyahat edilebilmekte. Ekstra bir vize talebi bulunmadığı gibi Fransa ve İspanya’nın vizesiz kabul ettiği ülkeler Andorra’ya doğrudan giriş yapabilir. Türkiye’deki Umumi pasaport sahipleri ve 90 günü aşan Hususi, Hizmet, Diplomatik pasaport sahipleri için Schengen vizesi gerekirken aynı zamanda İspanya ve Fransa’nın vize talep ettiği tüm ülkeler Andorra’ya giriş için vizeye tabidir.

Andorra Vize Ücretleri

Schengen vizesi ücreti uygulanmaktadır. En az çift giriş ya da çok girişli olmalıdır.
 

2020 Yılı Schengen Vize Ücretleri      Konsolosluk Harç Ücreti
Kısa süreli vize (90 günden az)80 EUR
Uzun süreli vize (D tipi)99 EUR
Transit Vize60 EUR
İndirimli Ülke Vatandaşları35 EUR
0-12 YaşÜcretsiz   
Öğrenciler (Kısa Süreli)Ücretsiz
Öğrenciler (Uzun Süreli)50 EUR
AraştırmacılarÜcretsiz

 

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız