Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Yolcu Hakları

Atlas Global Yolcu Hakları (Rötar, Gecikme ve İptal)

Atlas Global havayolu şirketinin, uçak iptali, rötar ve uçağa alınmama gibi durumlarda hayata geçirdiği Yolcu Hakları Yönetmeliği şu şekildedir.

Yolcunun Uçağa Kabul Edilmediği Durumlar 

Yolcunun onaylı bileti olmasına ve vaktinde havalimanında bulunmasına rağmen gerçekleşen uçağa kabul edilmeme durumlarında havayolu şirketi yolcu ile bazı menfaatler karşılığında uyum sağlayarak anlaşma yoluna girebilir veya rezervasyonundan vazgeçecek bir yolcu bulma amacıyla duyuru yapabilir. Gönüllü bulunamadığı takdirde yolcu iradesi dışında uçağa alınmayabilir.

Böyle bir durum yaşandığı takdirde yolcuya; Hizmet hakkı, bilet iadesi, güzergâh değişikliği veya tazminat talep etme gibi haklar doğmaktadır. 

Tazminat Talep Etme Hakkının Doğduğu Durumlar;

 • 3 saatten uzun süreli uçuş gecikmesi (rötar), 
 • Fazla yolcu sebebiyle (overbooking) uçağa kabul edilmeme, 
 • Habersiz uçuş iptali

Uçuş Tehirinin Yaşandığı Durumlarda Yolcu Hakları

Uçuşun geciktiği durumlarda, havayolu şirketinin uçuş mesafesi ve bekleme süresi gibi kıstasları da değerlendirilerek yolcuya belirli haklar sunması gerekmektedir. 

Yurt içi uçuşlarda ve 1500 km’den kısa olan uçuşlarda (1500 km dahil) iki saat ve üzeri rötar bekleniyorsa,

1500 – 3500 km arası gerçekleşen uçuşlarda üç saat ve üzeri rötar bekleniyorsa,

3500 km’den daha uzun süren uçuşlarda ise dört saat ve üzerinde bekleme yaşanıyorsa yolcu hizmet ikram ve iletişim hakkına sahip olduğunu bilmelidir.

Gecikmenin, en az beş ve daha uzun süreli olduğu durumlarda ise yolcu bilet iadesi ya da güzergâh değişikliği hakkı kazanmaktadır.

Uçuş tehirinin, kalkış tarihinden daha sonraki tarihlere sarkması söz konusu ise yolculara ücretsiz olarak konaklama ve ulaşım hizmeti sunulmalıdır. Bununla birlikte, Atlas Global yolcuyu seyahat başlangıç noktasına ücretsiz olarak götürmekle yükümlüdür.

Yolcunun Talebi Olmadan Bilet Sınıfının Değiştirilmesi

Yolcunun aldığı bilet sınıfı bir üst sınıfla değiştirilirse, yolcu herhangi bir hak talebinde bulunamamaktadır fakat yolcunun bilet sınıfı daha alt bir sınıfla değiştirilirse, havayolu şirketi sınıflar arasındaki bedel farkını ödemelidir. Ayrıca biletin belli bir yüzdesi yolcuya iade edilmelidir.

Yolcuya Geri Verilecek Yüzdelik 

 • 1.500 km (dahil) ya da daha kısa tüm uçuşlarda bilet bedelinin %30’u 
 • 1.500 ile 3.500 km arası uçuşlarda (3.500km dahil) bilet bedelinin %50’si
 • 3.500 km’den daha uzun uçuşlarda bilet bedelinin %75’i

Hizmet Hakkı 

2 – 3 saatlik gecikme sürelerinde sıcak – soğuk içecek ikramı, 3 – 5 saatlik gecikme sürelerinde içecek servisine ek olarak kahvaltı ya da yemek, 5 saat ve üzerindeki gecikme sürelerinde ise içecek, ilave hafif ara öğün, kahvaltı veya yemek ikram edilmelidir.

Bekleme süresi boyunca yolcunun yapabileceği süresiz ve ücretsiz iki adet telefon görüşmesi, e – posta ya da faks gibi iletişim hakları bulunmaktadır.

Konaklama ihtiyacının olduğu durumlarda, yolcunun konaklayacağı otel veya otelin tesisi, havalimanı ile konaklanan konum arasındaki ulaşımın ücretsiz olarak sağlanması havayolu şirketinin sorumluluğu altındadır. 

Tazminat Hakkı

Yolcunun tazminat hakkı kazandığı durumlarda havayolu şirketinden alacağı tutar, km ve süre bazında şu şekildedir:

 • Yurt içi Uçuşlarda 100 EUR
 • Yurt dışı Uçuşlarda; 1500 km (dahil) ya da daha kısa tüm uçuşlar için 250 EUR, 
 • 1500 ile 3500 km arası uçuşlarda 400 EUR
 •  3500 km’den daha uzun uçuşlarda 600 EUR 

**Bu miktarlar TL cinsinden baz alınmalıdır.

Yolcuya başka bir havalimanında noktalanacak ve belirli sürelerde yapılacak uçuş önerisinde bulunulması halinde tazminat %50 düşürülür.

 • 1500 km ve daha kısa uçuşlarda 2 saat.
 • 1500 ile 3500 km arası uçuşlarda saat.
 • 3500 km’den daha uzun uçuşlarda 4 saat.
Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız