Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Bagaj

Bagaj Uçağa En Geç Ne Zaman Teslim Edilir?

Uçak yolculuğunu tercih eden birçok kişinin problemi ve merak konusu olan, bagajın uçağa en son ne zaman verilmesi gerektiği ile ilgili aşağıda bazı bilgiler sunduk.

Türkiye'deki bütün uçak şirketlerinde uygulanan (istisnai durumlar hariç) kuralları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İç hat uçuşlarında, bagaj teslim işlemleri için planlanan uçuş saatinden en az 60 dakika önce gerekli tüm bagaj işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, Check-in işlemlerinin, yurt içi uçuşlarından 45 dakika önce yapılmış olması gerekmektedir.
  • Dış hat uçuşlarında bagaj teslimi yapabilmek için, planlanan uçuş saatinden en az 90-120 dakika önce gerekli tüm bagaj işlemlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Ayrıca Check-in işlemlerinin, yurt dışı uçuşlarından 60-90 dakika önce tamamlanması gerekmektedir.
  • Geçerli süreler içerisinde işlem yaptırılmazsa, uçuş hakkı kaybolmaktadır.

Özel Durumlar Hangileridir?

Bazı özel durumlarda Check-in ve bagaj işlemlerinin belirtilen saatlerden daha önce tamamlanması gerekebilir. Özellikle bayram günleri ve resmî tatillerde Check-in ve bagaj teslimi sırasında yaşanılan yoğunluklardan dolayı, belirtilen süreler içinde bagaj teslimi veya Check-in işlemi yapılamayabilir. Bu gibi durumlardan dolayı bayram ve resmî tatil günlerinde, Check-in ve bagaj teslim işlemlerini geçerli sürelerden bir saat önce yapmakta fayda vardır.

Bagaj Teslimi En Geç Ne Zaman Yapılabilir?

En son bagaj teslim süreleri, online Check-in yaptıranlar için de aynıdır. İç hatlarda, planlanan uçuş süresinden 60 dakika önce, dış hatlarda ise 90 ve 120 dakika önce bagaj teslimi yapılmalıdır. Belirlenen sürelere uyulmadığı takdirde tüm uçuş hakkı kaybolabilmektedir. 

Sadece el bagajı taşıyan yolcular, havayolu firmalarının belirlediği kurallar çerçevesinde, bagajları ile uçağa girebilmektedir. Bunun için online Check-in işlemi yaptırmak veya biniş kartı almak gerekmektedir. Online Check-in yapıldığı takdirde, bagaj teslimi ve biniş kartı alabilmek için Check-in bankolarına, bagaj yoksa ve biniş kartı mevcutsa da direkt biniş kapılarına gidilebilmektedir. THY’nin son prosedürlerinden sonra çoğu havaalanında, bagaj teslim ve biniş kartı bastırma işlemlerini yolcular halletmektedir. Bankolardaki ekranlardan yapılan yönlendirmeler sonucunda bu işlemler rahatça yapılabilmektedir. 

*Pegasus, Anadolu Jet, Onurair, AtlasJet yolcuları için yukarıda belirtilen son bagaj teslim ve Check-in süreleri aynıdır.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız