Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Yolcu

Bebekle ve Çocukla Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır? Bilinmesi Gerekenler

Bebeğinizle/ çocuğunuzla uçak seyahati yapmayı ya da çocuğunuzu uçakla bir yere göndermeyi düşünüyorsanız, hava yolu şirketlerinin bebek ve çocuk yolcu taşıma kurallarını dikkatlice incelemeniz gerekmektedir. Aksi halde, çocuğunuzla yapacağınız veya çocuğunuz tek başına yapacağı seyahatlerde, birçok problemle karşılaşma ihtimaliniz vardır.

Hava yolu şirketlerinin belirlediği bebek ve yolcu taşıma prosedürlerini, genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 •  0-24 yaş aralığını kapsayan çocuklar, bebek yolcu olarak kabul edilmektedir.
 • Bebek yolcu, 48 saatini henüz doldurmamış bir yeni doğan ise uçağa kabul edilmesi kesinlikle yasaktır.
 • Bir bebeğin yolcu olarak sayılabilmesi için en az 7 günü doldurmuş olması gerekmektedir. Ayrıca çoğu havayolu şirketi, 7 günlük bebeklerin seyahat edebilmesi için “uçuş yapması için herhangi bir sakınca yoktur” ibareli, onaylı doktor raporu talep etmektedir.
 •  Uluslararası kurallar kapsamında, bir yolcunun, sadece bir bebeğe refakat edebilmesi mümkündür. Bebek yolcu sayılan birden çok bebeğiniz var ise bebeklere eşlik edecek başka yetişkinlerin de olması gerekmektedir. Refakat edecek kişi konusunda yetersizlik varsa, bebeklerinizin, satın alınan ayrı koltuklarda, araba tipi pusetleriyle seyahat etmeleri sağlanabilir.
 • Havayoluna kimlik bilgileri beyan edilen bir bebek yolcu iki yaşından küçük ise, havayolunun talep ettiği ücretle, iki yaşından büyük ise ayrı bir koltuk satın alınarak seyahat etmesi gerekmektedir.
 • Kabin görevlilerinin, bebekli yolculara bebek kemeri vermesi mecburidir.
 • Bebekli bir yolcunun, seyahat planında herhangi bir aksaklık yaşamaması adına biletini önceden almış olması çok önemlidir çünkü bebek yolcular için ayrılan kontenjanlar, uçakta bulunan bebek ekipmanlarının sayısına göre belirlenir. Kontenjanın dolması halinde, yetişkin yolcu için koltuk bulunabilirken, bebek yolcu için yer bulunamaması mümkündür.
 • Bazı hava yolu şirketleri, 2-7 yaş aralığında olan ebeveynsiz çocuklar için, kabin görevlilerini refakatçi olarak atamaktadır fakat bazı hava yolu şirketleri bu yaş arasındaki ebeveynsiz çocukları, uçuşa kabul etmemektedir.
 • Bilet alırken, yalnız seyahat edecek çocuklar için, refakatçi olarak kabin görevlisi atayabilen bir hava yolu firmasından alınması ve en az 48 saat önceden, firmaya durumun bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca havayolu firmasının ve ebeveynin, çocuk taşıma yetki belgesini eksiksiz doldurup imzalaması gerekmektedir. Bir çocuk yolcuya, kabin görevlisinin refakatçi olması durumunda, çocuğun ve kabin görevlisinin tüm masraf ve ihtiyaçlarından ebeveyn sorumlu tutulmaktadır. Havalimanında çocuğa eşlik edecek kişi, uçak havalimanından kalkana dek oradan ayrılmamalıdır. Uçak varış noktasına ulaştığı zaman da yetkili kabin memuru, çocuğu yetkili kişiye teslim edebilmektedir.
 • Çoğu hava yolu şirketi, 7-11 yaş aralığında olan çocukların yalnız seyahat edebilmesi için, birtakım şartlar belirlemiştir.
 • Yalnız seyahat edecek çocuk yolcu için, havaalanına erkenden gidip “Refakatçisiz Çocuk Formu” doldurmanız gerekmektedir. Çocuğu varış noktasında alacak yetkili kişi de formda beyan edilmelidir.
 • Bazı havalimanlarında çocuklar için özel bir kontuar mevcuttur. Çocuklar bu ayrılan kontuarda check-in ve bagaj işlemlerini tamamladıktan sonra, hava yolu şirketinin yer personeli, çocuk uçağa gidene kadar ona eşlik etmek de ve çocuğu kabin görevlisine devretmektedir. Yetkili kabin görevlisi de varış noktasına ulaşıldığı zaman çocuğu tekrar başka bir yer personeline teslim etmektedir ve ardından çocuk, asıl teslim edilecek yetkili kişiye ulaştırılmaktadır.
Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız