Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Sağlık

Bebekler Kaç Aylıkken Uçak Yolculuğu Yapabilir?

Bebekler Kaç Aylıkken Uçak Yolculuğu Yapabilir?

Prematüre olmayan veya bir sağlık sıkıntısı bulunmayan bebeklerin, doğumdan 48 saat sonra uçak yolculuğu yapabilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat genellikle tüm havayolu şirketleri, 2-7 günlük bebeklerin seyahat edebilmesi için “uçuş yapması için herhangi bir sakınca yoktur” ibareli, onaylı doktor raporu talep etmektedir.

Yurtdışı seyahatlerinde, uzun uçuş sürelerinden dolayı bebeğin en az 3 haftalık olması önemlidir. Aynı zamanda, “uçuş yapması için herhangi bir sakınca yoktur” ibareli doktor raporunun da havayolu şirketine beyan edilmesi gerekmektedir. Havayolu şirketleri, bebek yolcuların refakatçilerinin olmaması halinde, bu sorumluluğu üstlenmeyerek uçuşa izin vermemektedir. Bir bebek yolcunun refakatçisi olabilmek için 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir. Buna ilaveten, her bebek yolcunun yalnızca bir refakatçi hakkı bulunmaktadır.

Refakatçinin bir bebek yolcu için koltuk talep etme imkânı bulunduğu gibi; bebek yolcu, özel kemeri ile refakatçisinin kucağında da uçuşunu gerçekleştirebilir. Bebek yolcu yalnızca, 40*40 cm ebatlarında olan araba puseti ile seyahat edebilmektedir. Ayrıca refakatçi tarafından koltuk temin edilmesi durumunda bebek yolcu için, indirimli çocuk bileti uygulanmaktadır. 

Her bebeğin bir ebeveyn veya reşit bir refakatçi hakkı bulunurken, birden çok bebekle seyahat etmek isteyen refakatçinin, bir bebek kucakta diğeri ise pusetiyle koltukta olmak üzere, iki ayrı bilet temin etmesi gerekmektedir. 

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız