Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Vize

Bhutan Vize Kılavuzu: Nasıl Alınır? Vize Bedeli Ne Kadar?

Bhutan Vize Talep Ediyor Mu?

Tüm, Umumi (Bordo) Pasaport, Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport ve Diplomatik (Siyah) Pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının vize alma zorunluluğu vardır. Bhutan'da Türk Büyükelçiliği bulunmadığı gibi en yakın elçilik de Dakka’dadır (Bangladeş). Türkiye’de de Bhutan Konsolosluğu yer almamaktadır. Bhutan’ı ziyaret etmek isteyen T.C. Vatandaşları için kapı vizesi prosedürü uygulanmaktadır. Talep edilen vize evrakları eksiksiz tamamlanmalı, sınır kapısında yetkililere verilmelidir.

Bhutan Vize Türleri

Ülkenin, Ticari, Turistik ve Özel olmak üzere seyahat amacına uygun, üç tane vize türü bulunmaktadır.

Bhutan Vize Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

Bhutan’a seyahat yapacak TC. Vatandaşları sınırdan Kapı Vizesi başvurusu yapabilmektedir. İlk olarak Bhutan Krallığı Dışişleri Bakanlığından onay gerekmektedir. Ülkenin benimsediği sınırlı turizm siyaseti nedeniyle, Bhutan’da kalınacak her gün için, Bhutan Krallığı tarafından tanınan bir acenteye belirli bir miktar ödeme yapılması gerekmektedir.

Vize Başvurusu için Gereken Belgeler

 • Pasaport (En az 6 ay daha geçerlilik süresi olan)
 • Fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf)
 • Bhutan Vize Başvuru Formu (Bhutan Konsolosluğu tarafınca hazırlanmış İngilizce bir belgedir. Formu doldururken çok dikkatli davranmak ve verilen bilgilerin hatasız olması, başvuru sürecinin olumlu geçmesi açısından önemlidir)
 • Otel ve uçak rezervasyonları (Konaklama yapılacak otelin rezervasyon bilgileri dökümü ve Bhutan gidiş-dönüş biletinin resmî belgesi)
 • Bhutan vize Ücreti (Vize ücretinin ödendiğine dair banka dekontu)
 • Banka hesap bilgisi (Bhutan’da kalınacak her gün için 200-250 USD kadar bir miktarın banka hesabında olduğunu gösteren hesap hareketi çıktısı)
 • Aşı (Hepatit A, Hepatit B, Difteri, Boğmaca, Kuduz, Tifo, Çocuk Felci, Tetanos, Kolera aşılarının Bhutan seyahati öncesi yaptırılması oldukça önemlidir)
 • Uluslararası seyahat sağlık sigortasının yapıldığına dair belge
 • Çalışanlar için: SGK hizmet dökümü, SGK giriş belgesi gibi belgeler
 • İşverenler için: Ticari gazete kaydı, Ticari sicil ve İmza sirkülerinin resmi çıktıları

Bhutan Ticari Vizesi alabilmek için, seyahat amacını belirten evrakları Bhutan Ticaret Odasına bildirip gerekli yönlendirmelerle vize başvurusunu yapmak gerekmektedir.

Bhutan’a özel amaçlarla gidecek kişilerin vize alabilmesi için, yukarıda yazan gerekli belgeleri hazırlayıp, Bhutan Dışişleri Bakanlığına başvuru yapmaları gerekmektedir. Onay geldikten sonra ise sınır kapısı vize başvurusu yapılarak özel amaçlı vize alınabilir.

Başvuru süreci sorunsuz gittiği taktirde vize 4 iş günü içerisinde çıkabilmektedir. Vize başvurusunun, seyahat gününden 15 gün önce yapılması daha sağlıklıdır. 

**Detaylı başvuru ve evrak bilgileri için, ilgili ülkenin Büyükelçiliklerine veya Konsolosluklara başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Bhutan’ın Vize Talep Ettiği/Etmediği Ülkeler

Aşağıdaki ülke vatandaşları, 6 ay geçerlilik süresi olan pasaporta sahip olmak şartıyla Bhutan sınırında vize alabilmektedir:

 • Hindistan
 • Bangladeş
 • Maldivler


Bhutan Vize Bedeli

Bhutan tarafından belirlenen seyahat paketi günlük 180 ile 290 USD civarı olabilir. Toplam vize bedeli ise seyahat amacına, tarihine, ziyaretçi sayısına ve konaklama türüne göre değişebilmektedir. 

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız