Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Havalimanı

Boarding Nedir: Boarding Başlama ve Kapanış Süresi

Boarding Nedir?

Seyahat planınız için bilet temin edip, havaalanındaki bütün işlem sürecini tamamladıktan sonra güvenlik kontrol noktalarını geçerek, uçağa bineceğiniz kapıya doğru yönelirsiniz. Bu aşamada uçağın kalkış zamanını bekler, uçuş zamanı geldiğinde ise bilgileriniz kontrol edilir, böylece uçağa alınırsınız. Bu kapı/ gate bölümünde uçağa alım başlamadan yolculara yapılan son kontrole de “boarding” adı verilir.

Boarding, uçağa alım öncesi kontrolü kapsar. Boarding time kavramı da bu son aşamada yapılan kontrol işleminin bitiş zamanını kapsar. Havacılık kanunları gereğince, boarding süresi bitince, uçağa alım işlemi sona erer ve uçağa kimse kabul edilmez.

Boarding Nasıl Yapılır?

Uçak biletinizi temin edip, check-in ve bagaj işlem sürecinden geçtikten sonra bilette belirtilen uçağa gideceğiniz kapı numarasını bulmalısınız. Uçağın kalkış saati yaklaşırken, anons yapılır ve  boarding görevlileri, sıraya giren yolcuların biletleri ile kimliklerini teker teker kontrol eder. Bu kontrol süreci tamamlandıktan sonra da uçağa alım başlar. 

Boarding sadece havaalanından gerçekleşebilecek bir işlem sürecidir. Online olarak yapılamaz, kiosk ve kontuarlar aracılığı ile gerçekleşemez.

Borarding görevlisi, son kimlik- bilet kontrolünün ardından uçak biletlerinin bir kısmını koparır. Bu kısma boarding pass adı verilir. Uçağa gidilirken bu kopartılan kısım yani boarding pass yolcuya verilir. Bu kısım uçuş bitene kadar muhafaza edilmelidir.

Boarding Başlama ve Kapanış Süresi

Boarding başlama süresini ve uçuş bilgilerinizi, havalimanlarındaki büyük ekranlardan ya da anonslar aracılığı ile takip edebilirsiniz. Boarding kapanış süreleri, firmadan firmaya değişiklik gösterebilse de genellikle uçağın kalkış zamanından on dakika önce bitmektedir. Boarding başlama ve kapanış süreleri dikkatlice takip edilmelidir zira boarding süresi sona erdiği an uçağa kesinlikle yolcu kabul edilmez.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız