Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Pasaport

Bordo Pasaport

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport Nedir? Nasıl Çıkartılır?

682 sayılı pasaport genel kanunlarına göre, Hizmet, Hususi ve Diplomatik başvuru koşullarını taşımayan kişilerin, tabiri caizse standart vatandaşların alabileceği pasaport türüdür.

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport Nedir?

Umuma Mahsus veya Bordo pasaport, standart vatandaşların, yani herhangi bir kanun şartı taşımayan kişilerin alabildiği bir pasaport türüdür. Bordo kapaklı olduğu için de herkes tarafından bordo pasaport olarak bilinmektedir.

Kimler Bordo Pasaport Alabilir?

Türkiye Cumhuriyeti’nde pasaport türlerinin tanımları verildikleri kişilere göre değişmektedir. Bordo pasaportu da tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları alabilmektedir. Eğer Yeşil, Siyah veya Gri pasaport şartlarını yerine getirebiliyorsanız, vizesiz birçok ülkeye seyahat etme imkânınız olduğu için Bordo pasaport almayı tercih etmeyebilirsiniz. Zira Bordo pasaport, diğer pasaport türlerine göre uluslararası dolaşım gücü en az olan pasaport türüdür. Bu da demektir ki; Bordo pasaport ile vizesiz gidebileceğiniz ülke sayısı diğer pasaport türlerine kıyasla oldukça azdır.

Bordo Pasaport Nasıl Çıkartılır?

Bordo pasaport için talep edilen evrakların sayısı diğer pasaport türlerine kıyasla daha azdır. Bundan dolayı Bordo pasaport sahibi olabilmek daha zahmetsizdir. Bordo pasaport çıkartabilmek için öncelikle talep edilen belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamalısınız. Bordo pasaport başvurusu için istenen belgeler ise;

Güncel kimliğiniz, iki adet biometrik fotoğraf ve pasaport harcını ödediğinize dair dekonttur. Ayrıca parmak izinizin sisteme taranmış olması da gerekmektedir. 

Kimlik bilgilerinizin güncel olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bilgilerinizin güncel olmaması halinde, pasaport başvurusu kabul edilememektedir. Bundan dolayı kimlik bilgileriniz çok eski ise pasaport başvurusundan önce eski kimliğiniz yerine yenisini çıkartmanızı öneririz. 

Başvuru esnasında parmak izi taraması yapılmaktadır. Fakat daha önce parmak izi taramanız yapılmışsa, başvuru esnasında bunu belgelemek zorundasınız. Önemli diğer bir nokta ise, pasaport başvurusunda bulunmadan önce, pasaport süresinin kaç yıllık olacağına karar vermelisiniz. Çünkü başvuru sırasında kaç yıllık bir pasaport düşündüğünüzü soracaklardır. Harç ücretlerinin de pasaportların geçerlilik süresine göre değiştiğini unutmamalısınız. Bordo pasaportların geçerlilik süresi, en az 1 yıl en fazla 10 yıl olabilmektedir.

Tüm işlemler için öncelikle pasaport randevusu almalısınız. Talep edilen tüm belgeleri tamamladıktan sonra pasaport başvuru süreciniz resmen başlamış olacaktır.

Bordo Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?

Bordo pasaport başvurusu için öncelikle, nvi.gov.tr web sitesine girerek ikamet yerinize en yakın nüfus müdürlüğünden, müsait olduğunuz bir zamana randevu almanız gerekmektedir. Müracaat için kayıtlı ikametinize göre nüfus müdürlüğü seçmek zorunda değilsiniz. Evinize veya işyerinize yakın nüfus müdürlüğünü de tercih edebilme şansınız bulunmaktadır. 

Randevu günü ve saatinde, talep edilen belgelerle birlikte nüfus dairesinde hazır bulunmanız gerekmektedir. Randevu gününde Nüfus Müdürlüğünde bulunmamanız halinde, randevu saatinden en geç yarım saat önce nvi.gov.tr üzerinden randevunuzu iptal etmeniz gerekmektedir. Artarda iki kez randevu iptali yapan kişilerin aynı ay içerisindeki pasaport randevuları, sistem tarafından otomatik olarak ret edilmektedir.

Bordo Pasaport Harç ve Defter Ücretleri

Bordo pasaport çıkartırken, devletin sizden talep ettiği iki kalem ücreti bulunmaktadır. Bunlar; pasaport harcı ve defter bedelidir. Pasaport harcı; alınacak pasaportun geçerlilik süresine göre artmaktadır, fakat pasaport defter bedelinde, pasaportun geçerlilik süresi fark etmeksizin talep edilen tutar standarttır. 

Pasaport sürelerine göre harç ve defter ücretleri şu şekildedir:

Pasaport Geçerlilik süresiPasaport Harç BedeliPasaport Defter BedeliToplam Ödenecek Tutar
6 aylık170 TL133, 50 TL303, 50 TL
1 yıllık248, 40 TL133, 50 TL381, 90 TL
2 yıllık405, 50 TL133, 50 TL539 TL
3 yıllık575, 90 TL133, 50 TL709, 40 TL
3- 10 yıllık811, 60 TL133, 50 TL945, 10 TL


Bu tabloya bakacak olursak, 10 yıllık bir pasaport çıkartmanız daha avantajlı olacaktır. Bu sayede harçlara yapılan zamlardan etkilenmeyecek, yurt dışı çıkışlarınızda vize onayı almanız daha kolay olacaktır.

Bordo Pasaport Ne Kadar Sürede Çıkar?         

Pasaport, tüm başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından; 5 ile 7 iş günü içinde, beyan ettiğiniz adrese kargo aracılığı ile gönderilmektedir. Özel durumlardan dolayı elinize daha erken ulaşmasını istiyorsanız, Ankara’daki pasaport basım genel merkezinden bizzat temin edebilirsiniz.

Bordo Pasaportun Geçerli Olduğu Ülkeler

Bordo pasaport ile vizesiz seyahat edebileceğiniz 77 ülke bulunmaktadır. Sadece Bordo Pasaport ile seyahat edebileceğiniz ülkeler, bulunma süreleri ile birlikte şu şekildedir:

 

AvrupaAsya Afrika  Amerika 
Andora (90 gün süre ile vizesiz)Azerbaycan (havalimanında 1 aylık vize alınabilmektedir.) Botsvana (vizesiz)  Antigua ve Barbuda (90 gün e-vize ve kapı vizesi alınmaktadır) 
Belarus (30 Gün vizesiz)Ermenistan (havalimanında vize verilir) Fas (90 gün süre ile vizesiz)  Arjantin (90 gün süre ile vizesiz) 
Bosna- Hersek (180 günü aşmayarak toplam 90 gün)Filipinler (30 gün vizesiz) Güney Afrika Cumhuriyeti (30 güne kadar)  Bahamalar (Vizesiz) 
Karadağ (180 günü geçemeyerek toplam 90 gün)Hong Kong (3 ay süre ile vizesiz ) Kenya (e-vize ve kapıda vize alınmaktadır. )  Barbados (90 gün süre ile vizesiz ) 
Makedonya (90 gün süre ile vizesiz)Irak ( belirli koşullarda kapı vizesi ile giriş yapılabilir ) Mauritius ( 30 gün süre ile vizesiz )  Belize ( 90 gün süre ile vizesiz) 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetiİran (90 gün süre ile vizesiz ) Seyşeller ( 90 gün süre ile vizesiz )  Bolivya ( 90 gün vizesiz) 
Moldova (90 Gün vizesiz )Japonya (90 gün süre ile vizesiz ) Svaziland ( 30 gün vizesiz )  Brezilya (90 gün vizesiz) 
Sırbistan (6 ay içerisinde 90 Günü geçmeme şartıyla)Kamboçya (30 gün kapı vizesi ile giriş ) Tunus (90 gün süre ile vizesiz )  Dominik Cumhuriyeti (havalimanında vize alabilirler ) 
Ukrayna ( 60 gün vizesiz)Katar (30 gün süre ile vizesiz )    Ekvador (90 süre ile vizesiz ) 
Kosova (180 gün içerisinde 90 gün vizesiz)Kazakistan (30 gün süre ile vizesiz )    El Salvador ( 90 gün süreli vizesiz ) 
Arnavutluk ( 6 ay içinde 90 gün vizesiz)Kırgızistan (Vizeden muaftır. )    Guatemala ( 90 gün vizesiz ) 
 Güney Kore (90 gün süre ile vizesiz )    Haiti ( 10 USD karşılığında havalimanında vize verilmektedir 
 Lübnan (180 gün içerisinde 90 gün süre ile vizesiz. )    Honduras ( 90 gün süreyle vizesiz ) 
 Makau (30 gün süre ile vizesiz)    Jamaika ( 90 gün vizesiz) 
 Maldivler ( 30 gün süre ile vizesiz    Kolombiya ( 90 gün vizesiz) 
 Malezya (90 gün süre ile vizesiz )      
 Moğolistan (30 gün süre ile vizesiz )      
 Singapur ( 90 gün süre ile vizesiz )      
 Sri Lanka ( 30 gün vizesiz)      
 Suriye (90 gün vizesiz )      
 Tayland ( 30 gün süre ile vizesiz)      
 Tayvan ( 30 gün süre ile vizesiz)      
 Umman ( kapı vizeli )    Uruguay (90 güne kadar vizesiz ) 
 Ürdün ( 6 ay içerisinde toplam 90 gün vizesiz)    Venezuela ( 90 gün süre ile vizesiz ) 
 Özbekistan ( 30 gün süre ile vizesiz )      
 Brunei ( 30 gün süre ile vizesiz)      
 Endonezya (30 gün süre ile vizesiz )      
 Fiji (90 gün süre ile vizesiz)      
 Gürcistan (1 yıla kadar vizeden muaf )      

 

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız