Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Uçuş

Charter Uçuş Nedir? Charter Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Günümüzde sıklıkla duyulan ve son dönemlerde iyice popüler bir uçuş türü haline gelen charter uçuş, tur firmalarının uçak kiralayarak düzenlediği seferlere verilen isimdir.

Charter uçuşlar genellikle yoğun dönemlerde sıklıkla yapılır ve bilet ücretleri tarifeli bilet ücretlerine kıyasla daha uygundur.

Tarifeli uçuş seferlerine kıyasla, charter uçuşlara alınan bilet hem daha uygun olmaktadır hem de yer bulmak çok kolaydır.

Fakat resmi bayramlar, futbol karşılaşmaları, tatil dönemleri gibi sıklıkla seyahat edilen ve yoğun olarak aynı bölgeye seyahat edilen zamanlarda ek seferlere ihtiyaç duyulduğu için charter uçuş bilet ücretleri tarifeli bilet ücretlerine kıyasla daha pahalı olabilmektedir.

Charter uçuş gayet avantajlı bir seçenek gibi görünse de bazı dezavantajları da bulunmaktadır.

Charter uçuşlarda kalkış saati tarifeli uçuşlardaki gibi kesin olmayabilir ve tur firmaları ellerindeki yetkiyi kullanarak uçuş saatlerini diledikleri gibi değiştirebilirler. Bu yüzden charter uçuş bileti alındıysa, uçuştan önceki 2-3 gün uçuş saati sıklıkla kontrol edilmelidir.

Genellikle turistik amaçlı yurtdışına çıkan insanların tercih ettiği bir tür olan charter uçuş ile Almanya, Fransa, İspanya, İtalya gibi Avrupa ülkelerine gidilmek istendiğinde daha sık karşılaşılmaktadır. Birçok charter uçuşu 2-3 tur firması bir araya gelerek ortak şekilde düzenlemektedir. Bu şekilde ortak düzenlenen charter uçuşları takip ederek daha uygun bilet alınabilmektedir.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta ise, charter uçuş biletlerinin havayolu firmalarından alınamayacağıdır. Bu uçuşları tur firmaları düzenlediği için, tur firmaları ile iletişime geçilip bilet temin edilebilmektedir. Her zaman için charter uçuş bilet fiyatını tarifeli uçuş fiyatı ile karşılaştırıp daha sonra karar vermek daha mantıklıdır. Bu karşılaştırmayı yapmak için web sitemizi kullanabilir, uygun fiyatlı biletleri inceleyebilirsiniz.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız