Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Yolcu

Deporte Yolcu Ne Demektir? Deporte Edilmenin Sonuçları

Bulunduğu ülkenin vatandaşı olmayan ve herhangi bir sebepten dolayı (suç işlenmesi vb.) kendi ülkesine veya başka bir ülkeye hava yolu ile gönderilen kişiler, deporte ya da sınır dışı edilen yolcu ismini almaktadır. Deporte edilen yolcular, bazen güvenlik görevlileri eşliğinde birlikte bazen ise tek olacak şekilde uçağa binebilirler. Bu durum, deporte edilme sebebinin ne olduğuna göre değişebilmektedir.

Deporte Etmek Ne Anlama Gelir?

Deporte etmek, bir yolcunun güvenlik birimleri tarafından sınır dışı edilmesi anlamına gelir. Vize sürenizin dolduğu durumlarda veya bulunduğunuz ülkenin yasalarına uymayarak suç işlediğiniz takdirde deporte edilebilirsiniz. Deporte edilmek, ilerde de karşınıza sorun olarak çıkabileceği ve yurt dışı seyahat planlarınızı etkileyebileceği için bulunduğunuz ülkenin kanunlarına ayak uydurmalı, vize sürenizin dolup dolmadığına dikkat etmelisiniz. 

Vize süresi dolduğu halde, seyahat ettiği ülke içerisinde halen bulunmaya devam eden yolcuya overstay yolcu denmektedir. Overstay yolcu olmak, deporte yolcu olmak için ilk adımdır diyebiliriz. Bütün bu durumlar haricinde, politik nedenlerden dolayı sınır dışı edilmeniz de mümkündür. Bu gibi durumlarda deporte avukatlarına danışıp bilgi almanızı öneririz.

Deporte edilen yolcular, depa ve depu olmak üzere ikiye ayrılır:

DEPA YOLCU: Sınır dışı edildiği zaman, güvenlik güçleri eşliğinde uçağa bindirilen kişilere depa yolcu adı verilir. Bu yolcular, uçuş esnasında uçağın güvenliğini tehlikeye atabileceğinden, ona göre önlem alınmaktadır. Çok riskli durumlarda, yolcu uçağa kelepçeli bir şekilde de bindirilmektedir.

DEPU YOLCU: Sınır dışı edildiği zaman güvenlik güçleri olmadan uçağa bindirilen kişilere verilen addır.

**Deporte yolcuların ülke dönüşü için harcayacakları uçak masrafları, sınır dışı eden ülke tarafından karşılanmaktadır.

Deporte edilen bir yolcunun, deporte edilme nedenine göre sınır dışı edildiği ülke tarafından bir daha kabul edilmeme ya da ülke sınırlarına belirli süreler dahilinde giriş yapamama durumu bulunmaktadır. Deporte edilme nedeni vize süresinden kaynaklı olan bir yolcunun ise deporte edildiği ülke sınırlarına beş sene boyunca giriş yapması yasaktır. Eğer deporte edilen yolcu, haksız yere deporte edildiğini düşünüyor ise uygulanan cezanın kaldırılması için deporte avukatlarına danışarak, bu konuda destek alabilir.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız