Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Uçak İçi

Havaalanı Kontrol Noktası Nedir: Bilinmesi Gerekenler

Havaalanı Kontrol Noktası Nedir?

Havalimanı kontrol noktası: biletlerin kontrol aşamasından geçtiği, güvenlik kuralları gereğince yolcuların üst baş taramalarının yapıldığı, bagajların aramadan geçtiği işlem sürecinin tümünü içermektedir. Güvenlik talimatları doğrultusunda hareket etmek, yolcuların güvenli bir seyahat geçirmesi adına oldukça önemlidir.

Güvenlik Kontrol Noktalarından Geçerken Dikkat Edilecekler Hususlar

Bilindiği üzere resmî tatil ve bayram tatillerinde havalimanlarında ekstra bir yoğunluk yaşanmaktadır. Böyle durumlarda online check-in hizmetinden ya da kiosk cihazlarından yararlanmanız, bu yoğunluktan etkilenmemeniz ve zaman kazanmanız adına faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra, üzerinizde bulunan telefon, madeni para, saat gibi güvenlikte takılan metal eşyaları kontrol noktasından geçmeden önce kutulara koymanız, güvenlik kontrol noktalarından daha seri bir şekilde geçmenizi sağlayıp size zaman kazandıracaktır. Güvenlik kontrol noktalarına takılmamak adına sıvı taşıma prosedürlerini detaylıca araştırmanız çok önemlidir zira belirlenen limite uymayan sıvılar hiçbir şekilde uçağa kabul edilmemektedir. Online check-in yapmışsanız ve beraberinizde yalnızca el bagajı bulunuyorsa boarding alanına direkt geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca uçuş bekleme salonundan uçağa geçiş yaparken kimlik ve bilet kontrolünün tekrarlandığını unutmamalısınız.

Havalimanı Güvenliği Nasıl Sağlanmaktadır?

Havalimanlarında, “Alınacak Güvenlik Tertip ve Tedbirleri Yönetmeliği” kapsamında birden çok kontrol noktası ile güvenlik sağlanmaktadır.

Havalimanına giriş yaptığınızda karşınıza çıkan ilk güvenlik noktasında, üzerinizde ve bagajınızda güvenliğe aykırı tehlikeli maddeler olup olmadığına bakılır. Ve bu ilk güvenlik kontrol noktasından herkes geçiş yapabilir. İkinci kontrol noktası ise uçak bekleme salonlarından önce yer alır. Bu kısımdan sadece bileti ve kimliği olan yolcular geçiş yapabilir. Uçağa alınması yasak olan ve uçak içerisinde tehlike arz edebilecek eşyalar, ikinci kontrol noktasında kontrol edilir. Bu noktada el bagajında taşınması yasak olan eşyalarınızı, kargo bagajına bırakmanız gerekebilir. Aksi halde, bu eşyaları, güvenlik noktası girişlerinde bırakmanız gerekmektedir.

Güvenlik Kontrol Noktasında Kemer, Ayakkabı ve Ceketler Çıkartılır?

Kontrol noktalarında yer alan X-Ray detektörleri metale çok duyarlıdır. Kemerlerde bulunan metal tokalar, ceketler üzerindeki metal düğmeler, botlarda ve ayakkabılarda bulunan metal aksesuarlar diğer metal objelerle karışarak detektörün alarm vermesine sebep olur. Karışıklığa sebebiyet vermemek için kontrol noktasından geçmeden önce bu eşyalarınızı çıkartmanız gerekmektedir.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız