Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Havalimanı

Havaalanında Yapılacak İşlemler: Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havalimanına gitmeden önce hesap etmeniz gereken ilk şey havalimanına varış sürenizdir. Çünkü yurt içi seyahatlerde en az bir saat yurt dışı seyahatlerde ise uçuştan en az iki saat önce havaalanına varmış olmanız gerekmektedir. Havaalanına giriş yapar yapmaz bagajınızla birlikte öncelikle güvenlik kontrol noktasından geçmeniz gerekmektedir. Güvenlik noktasını geçtikten hemen sonra check-in işlemleri için kullandığınız havayolu firmasının bankosuna yönelmelisiniz. Ardından bagajınızı ölçtürüp, uçağa bagajınızı teslim etmelisiniz. Belirtilen bagaj hakkını geçmemek ve dolayısıyla ek bagaj bedeli ödememek için, bagajınızı önceden tartmanızda fayda vardır.

Bagajınızı teslim edip, boarding pass kartınızı aldıktan sonra, ikinci güvenlik noktasından ve bilet-kimlik kontrolünden geçerek uçak kapı numaranızı bulup kapıya doğru yönelmelisiniz. Fakat uçak giriş kapısı güvenlik noktasına uzak ise zaman kaybederek sıkıntı yaşayabilirsiniz bundan dolayı uçuş saatinize minimum 30 dakika kala ikinci güvenlik noktasından geçmeniz gerekmektedir.  Kapı numaralarında ve uçak kalkış saatlerinde değişiklik olabileceğinden, uçuş bilgilerinin gösterildiği ekranlardan uçuş bilgilerinizi aktif olarak takip etmenizi öneririz. 

Uçuş kapısından girdikten sonra, yetkililerin yönlendirmesi ile sıraya girip kimliğinizi ve uçak biletinizi önceden hazırlamalısınız. Sıranız geldiğinde, kabin bagaj etiketini, biletinizi ve kimliğinizi görevliye göstererek son giriş kapısından geçerek uçağa biniş yapmalısınız. Ek olarak, fixbilet.com üzerinden bilet satın alıp, fixbilet.com aracılığı ile PNR kodu ve soy adınızı belirterek online check-in yaparak biletinizi internet üzerinden oluşturabilirsiniz. Bu yöntemle bagaj teslimi yapmadığınız bir durumda kiosk veya bankolara uğramadan direkt ikinci güvenlik kontrolüne yönelip, zaman kazanmış bir şekilde uçak kapısına gidebilirsiniz.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız