Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Check-in

Havalimanında Nasıl Check-in Yapılır? Check-in İşlemleri Ne Zaman Başlar?

Bilet satın alma işlemi tamamlandıktan sonra havalimanına gitmeden online check-in işlemi yapılabilmektedir. Böylece havalimanında check-in kuyruklarında zaman kaybetmenin önüne geçilmiş olur. 

Havalimanında check-in işlemi yapmak için bilet satın alınan firmanın kontuarına gidilmelidir. Yurtiçi uçuşlarda uçuştan en az 1 saat önce, yurtdışı uçuşlarda ise en az 2 saat önce kontuar’da olmak gerekmektedir. Kontuar’a gitmeden önce, kimlik ve yurtdışı uçuşlar için pasaport götürmeyi unutmamak gerekmektedir.

Havalimanına girildikten sonra ilk güvenlikten geçilir ve daha sonra bilet satın alınan havayolu firmasının kontuar’ına başvurulur. Kontuar görevlisine gidilecek yer söylendikten sonra kimlik ibraz edilir. Kontuar görevlisi, eğer bagaj var ise bagajı tartıp daha sonra biniş kartı oluşturup yolcuya teslim etmektedir.

Kontuar sırasına girilmeden check-in işlemi yapılmak isteniyorsa, bilet satın alınan havayolu firmasının kiosk makinelerine gidilerek TC kimlik numarası ve PNR kodu girildiğinde check-in işlemi tamamlanıp biniş kartı teslim alınabilmektedir. Kiosk makinelerinden koltuk seçimi işlemi de yapılabilmektedir.

Kiosk makinelerinden biniş kartı oluşturulduktan sonra, bagaj var ise bagaj teslim sırasına girilmeli veya bagaj teslim makinelerine bagaj teslim edilerek uçuş bekleme salonuna gidilebilmektedir.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız