Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Uçak Bileti

HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nedir?

Güvenle seyahat edebilmeniz için, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Covid19 önlemleri kapsamında mecburi bir hale getirilen ve seyahatten önce alınması gereken bir kod uygulamasıdır.

Her Aile Bireyi HES Kodu Almalı Mı?

Her aile bireyi farklı bir HES kodu almalıdır. 0-2 yaş arası bebekler için HES kodu uygulaması zorunlu değildir. 

HES Kodu Almadan Seyahat Etmem Mümkün Mü?

 HES kodu almadan bilet satın alamadığınız gibi, check-in işlemi de gerçekleştiremezsiniz çünkü check-in işlemleri sırasında sizden HES kodu talep edilecektir. Özetle HES kodunuz olmadan uçak veya otobüs yolculuğu yapmanız yasaktır.

T.C Uyruklu Değilim, HES Kodu Almama Gerek Var Mı?

HES kodu, Her T.C. vatandaşı için, zorunlu bir uygulama haline gelmiştir. Yolcu bilgilerini girerken uyruk seçimi yapıp, pasaport numaranızı ilgili kısma yazmalısınız.

 HES Kodum Yok, Nereden ve Nasıl Temin Edeceğim?

T.C. Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar uygulaması aracılığı ile ya da;

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve gün sayısını belirterek 2023’e kısa mesaj göndererek, HES kodu edinebilirsiniz. HES uygulamasını App Store veya Google Play aracılığı ile indirmeniz mümkündür.

İleri Tarihli Bir Uçuşa Bilet Almak İstiyorum, HES Kodunu Nasıl Almalıyım?

İleri tarihlerde gerçekleşecek uçuşunuz için alacağınız HES Kodunu, seyahat süresinden 7 gün sonrasını ve tüm uçuş süresini içerecek şekilde temin etmeniz gerekmektedir.

HES Kodu Doğrulamasında Sorun Yaşıyorum, Ne Yapmalıyım?

 HES kodunuzun ilgili bölüme, tire (-) işareti olmadan yazılması gerekmektedir. Kodunuzu doğru yazmanıza rağmen yine hata veriyorsa, HES kodunuzun geçerlilik tarihini kontrol etmenizde fayda var. HES Kodunuzun geçerlilik süresi, seyahat süresinden 7 gün sonrasını ve tüm uçuş süresini içermelidir. Örnek verecek olursak: Yolculuğunuz bir hafta sonra ise, alacağınız HES kodunun minimum 14 gün geçerlilik süresi olmalıdır.

 HES Kodu Alırken Dikkat Etmem Gereken Noktalar Neler?

  • HES kodunuzun geçerlilik süresi, gidiş-dönüş seferlerinin tamamını içermelidir. HES kodunuzun geçerlilik süresi, bulunmadığı takdirde, bilet satın alırken sorun yaşamanız mümkündür. HES kodunuzun geçerlilik süresi, gidiş-dönüş sefer aralığını içermiyorsa, yolcu uçuşa kabul edilmemelidir.
  • HES kodu alabilmek için, T.C. kimlik numaranız ile Pasaport numaranızı eksiksiz ve doğrubir şekilde girmelisiniz.
  • 0-2 yaş arası bebekler için HES kodu uygulaması zorunlu değildir.
  • Her yolcu ayrı bir HES kodu temin etmelidir.
  • Herhangi bir yolcuda Covid-19 nedeniyle bir bulgu saptanırsa; diğer yolcuların sağlığını ve güvenliğini korumak adına yolcu uçuşa alınmayacaktır.

HES Kodu Alacağım, Buna Ek Olarak Seyahat İzin Belgesi Almam Gerekiyor Mu?

Tüm 18 yaş altı ve 65 yaş üstü bireyler, HES koduna ek olarak Seyahat İzin Belgesi de Temin etmelidir. Seyahat İzin Belgesi alabilmek için e-devlet aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz. 

HES kodumu önceden satın aldığım bilete nasıl ekleyebilirim

https://www.fixbilet.com/iletisim sayfasında yer alan formdaki ‘’HES Kodu Paylaşımı’’ seçeneğini seçerek ekleyebilir ya da check-in esnasında iletebilirsiniz.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız