Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Yolcu

INAD Yolcu Ne Demek?

INAD yolcu; Turizm veya seyahat amaçlı gitmek istediği ülke tarafından, havalimanında ülkeye girişi kabul edilmeyen kişiye denmektedir. Açılımı esasında “inadmissible pessenger” olan INAD yolcu terimi, uluslararası havalimanlarında kullanılan, bir sivil havacılık terimidir.

INAD edilen bir yolcu, sivil havacılık kanunlarına göre, kullanmış olduğu havayolu şirketi tarafından ülkesine geri yollanmaktadır. Yolcu, kendisinden talep edilen dokümanları dış hatlar geliş terminalindeki sınır kontrol polislerine teslim etmezse veya teslim edilen belgelerde herhangi bir eksik ve hata belirlenirse; yolcunun, sınır kontrol görevlileri tarafından INAD edilme tehlikesi bulunabilmektedir. INAD edilen yolcu, dönüş için uçağa kabul edildikten sonra ülkesine geri gönderilmektedir.

INAD Edilen Yolcular

Sınır kontrol polisleri/ görevlileri tarafından ülkeye girişi kabul edilmeyen yolcu, güvenlik ekipleri tarafından yapılan soruşturma sonucunda INAD edilirse ilgili yetkililer, yolcunun kullandığı hava yolu şirketi ile iletişime geçerek, yolcuyu ülkesine geri gönderir.

INAD Etmek Ne Anlama Gelir?

INAD etmek; bir yolcuyu, geldiği ülke sınırları içerisine almamak olarak açıklanabilir. Bir yolcu, genellikle, vizesinin geçersiz olduğu durumlarda ya da transit yolcu ise transit vizesinin bulunmaması durumunda INAD yolcu adını alır. Bu nedenle, yurt dışına yapılacak seyahatlerde, vize işlemlerinin eksiksiz ve hatasız bir şekilde tamamlanması, bu gibi durumların yaşanmaması adına çok önemlidir.

Transit olarak seyahat edecek bir yolcu, aktarmalı olarak gideceği ülkenin transit vize kurallarını dikkatlice incelemeli ve ona göre hareket etmelidir.

INAD Edilmenin Sonuçları

Bir yolcu INAD edildiği takdirde, kendisine ait eşyaları ile birlikte havaalanından ülkesine direkt geri yollanır. INAD edilen yolcunun geldiği uçak geri dönüyorsa, genellikle o uçak aracılığıyla geri gönderilir. Yolcunun geldiği uçakta uygun yer yoksa veya uçak geri dönmüyorsa, en yakın saatteki bir geri dönüş uçağı belirlenir ve yolcu dinlenme alanına alınır.

Bazen yaşanan özel durumlarda, INAD edilen yolcu, günlerce dönüş uçağını bekleyebilmektedir. Bundan dolayı, yurt dışına yapacağınız seyahatlerde, gerekli belgelerin eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanması, bu gibi durumların yaşanmaması oldukça önemlidir. Yolculuk öncesi, seyahat edeceğiniz ya da transit vize ile aktarma yapacağınız ülkenin, vize koşullarını detaylıca inceleyip kurallar doğrultusunda hareket etmenizi öneririz.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız