Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Uçak İçi

Kabin Memuru Nedir? Yetkileri Nelerdir: Bilinmesi Gerekenler

Kabin Memuru Nedir?

Halk arasında ‘’ hostes’’ olarak bilinen, aynı zamanda "uçuş görevlisi" olarak da anılan kabin memurları, uçuş sırasında yolcuların güvenliğini ve konforunu sağlamakla görevli olan kişilerdir.  Emniyet ekipmanları ile ilgili açıklamaları yapar, rutin hizmetler sunar ve acil durumlara müdahale ederler. 1960 ve 1970’li yıllarda bu alanda çalışan erkeklerin artışıyla beraber, hostes(kadın) ve host(erkek) kelimeleri ile ayırmak yerine genel bir tabir olan ‘’ uçuş görevlisi’’ terimi kullanılmaya başlanmıştır.

Kabin Memurlarının Yetkileri Nelerdir?

Kabin memurlarının hem normal hem de acil durumlarda yerine getirmeleri gereken görevler vardır. Kokpit içerisi ile uçağın dışında yetki ve sorumluluğu bulunmayan kabin memurları, kokpit kapısından arka mutfağa uzanan bölgeden sorumludurlar. 

Kabin memurlarının yetkileri genellikle şu şekildedir:

 •  Kabin koşulları ve uçuş detayları hakkında görüşmek için pilotla iletişim kurar. Elde edilen uçuş yönergesindeki bilgileri yolculara aktarır.
 • Uçuş öncesinde, yolculuk esnasında ve uçuşun sonunda sorumlu olduğu bölgeyi kontrol eder. Gerçekleştirilen bu kontrolde uçağın temizliğine, güvenlik ekipmanının yerinde oluşuna ve düzgün çalışıp çalışmadığına bakar.
 • Yolcuların bilgilendirilme aşamasında güvenlik standartları hakkında yolculara bilgi verir. Acil çıkış kapılarının nasıl konumlandığını açıklar ve acil çıkış kapısına yakın oturan yolcuları acil durumda kapıyı açma sorumluluğuna sahip oldukları konusunda bilgilendirir.
 • Yolculuk sırasındaki yiyecek ve içecek servisi, havayolu şirketleri arasında farklılık gösterse de gereksinim duyulan malzemelerin uçağa alınmasından ve yolcuların isteklerinin yerine getirilmesinden sorumludur.
 • Uçak kalkışından önce tüm yolculara güvenlik ekipmanının nasıl kullanıldığını ve acil durumlarda yapılması gerekenleri bizzat anlatmak, güvenlik açısından tehdit oluşturabilecek durumları önlemek amacıyla ortamı gözlemlemek, acil bir durumda yolculara yardımcı olmak kabin memurunun en önemli sorumluluğudur ve güvenliği sağlamak amacıyla yolcularla gereken iletişimi sağlamakla da yükümlüdür. 
 • İlgili ülke dilinde ve İngilizce olarak sözlü aktarılan direktifler işaretleri ile gösterilerek desteklemeli ve yolculara aktarmalıdır.

     Kabin Memuru Olabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

     Kabin memuru olabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar mevcuttur. Havayolu şirketinin belirlediği şartlar da dâhil olmak üzere Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen şartları sağlayan ve eğitimi başarıyla tamamlayanlar ‘’Kabin Memuru’’ olmaya hak kazanırlar. 

     Kabin memuru olabilmek için aranan asgari şartlar: 

 • En az 18 yaşını doldurmuş olmak
 • En az lise mezunu olmak (Bazı havayolu şirketlerine göre lisans mezunu olmak)
 • Görevini yerine getirebilme konusunda sağlık yönünden yeterli olup olunmadığına dair, SHGM tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşunda düzenli muayeneden veya değerlendirmeden geçmiş olmak ve yeterlilik belgesi almak.
 • Belirtilen yeterliliklere sahip olmak (Boy, kilo, psikolojik test vb.)
 • İngilizce bilmek (Bazı havayolu şirketlerine göre anadil dışında 2 yabancı dil bilmek)
Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız