Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Bagaj

Kargo Bagajı Kuralları: Boyut ve Ağırlık Sınırı Ne Kadar?

Uçak/Kargo Bagajı Nedir?

Diğer adı ile uçak bagajı veya kayıtlı bagaj, belli kurallar doğrultusunda, Check-in işlemleri esnasında görevlilere teslim edilen ve kargo bölümüne gönderilen bagaj türüdür. Bagaj koşulları tercih edilen uçuş sınıfına ve havayolu firmasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca belirli şartlara uymayan bagajlar için ek ücretlendirme yapılmaktadır.

Türk Hava Yolları Kayıtlı Bagaj Hakkı

Yurtiçi Business Class’ta seyahat eden yolcuların kayıtlı bagaj hakkı 30 kg ile sınırlıdır. Yurtiçi Economy Class EcoFly yolcularının bagaj hakkı 15 kilogram, ExtraFly yolcularının bagaj hakkı 20 kilogram, PrimeFly yolcularının bagaj hakkı ise 25 kg ile sınırlıdır. Dış hat seferlerinde, Economy Class yolcularının kayıtlı bagaj hakkı 20 kilogram, Business Class yolcularının hakkı ise 30 kilogramdır.

Anadolu Jet Kayıtlı Bagaj Hakkı

Yurtiçi uçuşlarında; Standart uçuş sınıfı ücretsiz kargo bagaj hakkı 15 kg, EkstraJet uçuş sınıfında ücretsiz kargo bagaj hakkı 20 kg, Konfor Jet uçuş sınıfında ücretsiz kargo bagaj hakkı 20 kg’dir. AnadoluJet KKTC uçuşlarında ise Standart uçuş sınıfı kargo bagaj hakkı 20 kg, EkstraJet uçuş sınıfı kargo bagaj hakkı 25 kg, KonforJet uçuş sınıfı ücretsiz kargo bagaj hakkı 30 kg’dir.

Pegasus Kayıtlı Bagaj Hakkı

Yurtiçi uçuşlarında; Eko uçuş sınıfı kargo bagaj hakkı 15 kg, Avantaj uçuş sınıfı kargo bagaj hakkı 20 kg, Business uçuş sınıfı kargo bagaj hakkı 15 kg’dir. Pegasus yurt dışı uçuşlarında ise, Eko uçuş sınıfı kargo bagaj hakkı 20 kg, Avantaj uçuş sınıfı kargo bagaj hakkı 20 kg, Business Flex uçuş sınıfı kargo bagaj hakkı 20 kg’dir.

Kargo Bagajı Taşıma Koşulları

Yurtiçi ve yurtdışı seferlerinde SHGM ve IATA standartları dahilinde, 32 kilogramdan ağır olan tek parça halindeki bagajlar, kargo bölümüne kabul edilmemektedir.

El/ Kabin Bagajı Nedir?

El/Kabin bagajı, yolcuların uçağa girerken yanlarında bulundurabildiği bagaj türüdür. Dizüstü bilgisayar, el çantası, sırt çantası gibi yolcunun yanında taşıyabileceği tüm bireysel eşyalar, kabin bagajı dahilindedir.  Belirli kurallar doğrultusunda, ikinci güvenlik kontrolünden geçtikten sonra, el bagajını uçağın içindeki kabin dolaplarına veya koltuğunuzun altına yerleştirebilirsiniz.

El/ Kabin Bagajı Taşıma Koşulları Nelerdir?

El bagaj koşulları, hava yolu firmalarına ve uçuş sınıfına göre farklılık gösterebilmektedir:

  • THY Economy Class yolcularının el bagaj hakkı, 23*40*55 cm ölçülerinde ve 8 kilogram ağırlığında olacak şekilde bir adet kabin boy bagajıdır. Türk Hava Yolları Business Class yolcularına ise 23*40*50 cm ölçülerinde ve max. 8 kilogram ağırlığında iki adet kabin boy bagaj hakkı sağlanmıştır. 
  • Pegasus’un süper eko sınıfı yolcularını kapsayan el bagaj hakkı; max. 8 kilogram ağırlığında, 55*40*20 cm ölçülerinde bir adet el bagajı iken, Business Fllex sınıf yolcularının; 12 kilogram ağırlığında, 55*40*20 cm ölçülerinde bir adet el bagaj hakkı bulunmaktadır.
  • El bagajı sınırının aşılması durumunda ek ücret talep edilmektedir. Yurtdışı uçuşlarında sınırı aşılan el bagajları için ise tek bir parça için 50 EUR ek bagaj bedeli talep edilmektedir.


Hangi Eşyalar El Bagajına Kabul Edilmez?

  • El bagajında taşınabilecek malzemeler konusunda bazı sınırlamalar mevcuttur. Bu sınırlamalar içerisinde en dikkat edilmesi gereken kısım sıvı kurallarıdır. Ölçü ve içerik koşuluna uyan sıvılar, el bagajına kabul edilmektedir.
  • 100 ml’yi ve 20 x 20 cm ölçülerini aşmayan sıvı içeriğe sahip kozmetik ürünler, el bagajına kabul edilmektedir.
  • Sıvı bebek mamaları 100 ml’yi geçmeyecek ve kilitli poşet içerisinde olacak şekilde kabin bagajına kabul edilmektedir.
  • Kesici, patlayıcı, yanıcı, delici özellikleri olan tehlikeli eşyalar kabin bagajına hiçbir şekilde kabul 
  • Reçetesiz, raporsuz, ambalajsız hiçbir ilaç kabin bagajına kabul edilmemektedir. Güvenlik kontrol noktalarına takılmamak için, kesinlikle el bagajı kurallarına uymanız gerekmektedir.
Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız