Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Pasaport

Kırmızı Pasaport

Kırmızı Pasaport (Pembe/Geçici Pasaport) Nedir? Kimler Alabilir?

Kırmızı Pasaport Nedir?

Kırmızı pasaport veya diğer adı ile geçici pasaport, yurtdışında pasaportunu kaybeden veya pasaport süresi dolan Türk vatandaşlarının, bulundukları ülkedeki mevcut Türkiye konsolosluk ya da elçiliklerinden geçici bir süre için alabilecekleri bir pasaport türüdür.

Tek sayfa şeklinde olan kırmızı pasaportun 1 aylık geçerlilik süresi bulunmaktadır ve Türkiye sınırlarına giriş yapıldığı an geri alınır.

Kırmızı (Pembe/Geçici) Pasaport Kimlere Verilir?

Yurtdışında pasaportunu kaybeden veya pasaport süresi dolan Türk Vatandaşlarına, ülkelerine dönüş yapabilmeleri için geçici pasaport verilebilmektedir.

Kırmızı (Pembe/Geçici) Pasaport Nasıl Alınabilir?

Pasaportunuzu kaybetmeniz ya da çaldırmanız halinde ilk olarak bulunduğunuz bölgedeki polis şubesine giderek kayıp/çalıntı tutanağı tutturmalısınız. Tutanağın fotokopisini alarak ıslak imza ile “aslı gibidir” yapılmasını talep etmelisiniz. Tüm bunlardan sonra bulunduğunuz bölgedeki Türk Elçiliğine/ Konsolosluğuna kırmızı (geçici- pembe) pasaport için başvurabilirsiniz. Başvuru sürecinde bir aksaklık çıkmaması halinde, pasaport 10-15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde çıkabilmektedir. Başvuru için gerekli belgeler ise şu şekildedir:

  • Kimlik Kartı
  • İki adet vesikalık fotoğraf
  • Durumu belgeleyen kayıp/çalıntı tutanağı

Kırmızı (geçici/pembe) pasaport alabilmek için biraz erken davranmak gerekmektedir zira yurt dışındaki Türkiye diplomatik temsilcilikleri genellikle sabah erkenden açılıp öğleden sonra kapanmaktadır. Temsilcilikler genel olarak yoğun olduğundan dolayı, herhangi bir mağduriyet yaşamamanız adına, erken saatlerde başvuru işlemlerinizi halletmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca yetkililer, başvuru sırasında, kayıp/çalıntı olan pasaportunuz hakkında birtakım sorular sorabilmektedir. Bu sorulara çelişkili cevaplar verilmesi halinde, güvenlik işlemi yapılabilir ve pasaportunuzun çıkma süreci sekteye uğrayabilir, bu yüzden bütün ihtimalleri göz önünde bulundurarak erken başvuru yapmanız çok önemlidir.

Kırmızı pasaport için harç veya defter bedeli talep edilmemektedir. Atlanmaması gereken önemli bir detay ise pasaportun 1 aylık geçerlilik süresi olduğudur. Bulunduğunuz ülkede kırmızı pasaport aldıktan sonra, pasaportunuzun 1 aylık süre aşımına uğraması halinde, yasal yaptırımlara tabi tutulabilirsiniz.

Kırmızı (Geçici/Pembe) pasaportu sadece Türkiye’ye dönebilmek için kullanabileceğinizi de hatırlatmak da fayda var. Kırmızı pasaportla Türkiye dışında herhangi bir ülkeye seyahat edemezsiniz. Şöyle ki, Türkiye’ye dönmek için aktarmalı uçuş tercih etmeniz dahi risklidir, bundan dolayı her zaman direkt uçuşlar tercih etmelisiniz. 

**Geçici pasaport ile Türkiye’ye sınırlarına iniş yaptıktan sonra, pasaport emniyet görevlileri tarafından alınmaktadır.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız