Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Havalimanı

Kontuar Nedir: Kontuarda Hangi İşlemler Yapılabilir?

Kontuar Nedir?

Kontuar, yolcuların check-in ve bagaj işlemlerini için yapabilmeleri için ayrılmış özel alandır. Havalimanı içerisinde, her havayolu firmasının ayrı bir kontuar alanı bulunmaktadır. Bu kontuar alanlarında check-in ve bagaj işlemlerini yapabilmeniz için, size yardımcı olacak kontuar görevlileri bulunmaktadır.

Kontuar Check-in Nedir?

Kontuar check-in, bir yolcunun, uçuş saatinden belirli bir süre önce kontuar alanına gelerek, biniş kartını veya rezervasyon kodunu kontuar yetkilisine gösterip, bagaj teslimi ve check-in işlemlerini yapması anlamına gelir. Yurt içi uçuşlarda, uçak kalkış zamanından 1,5 saat önce, yurt dışı uçuşlarda ise gidilecek ülkeye göre, uçak kalkış zamanından 3 ila 5 saat önce kontuar alanında hazır olmanız gerekmektedir.

Türk Hava Yolları, her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde kontuar alanında bir değişikliğe imza atarak, yolcuların kendi kendilerine bilet basabilmeleri ve kargoların otomatik bant yoluyla uçağa ulaşabilmesi için son nesil teknoloji olan otomatik kontuar otomatlarını tercih etmeye başlamıştır.

Otomat tarafından verilen talimatları takip ederek, işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde yaptırabilirsiniz. Kargo bagajınız bulunmuyorsa, aynı zamanda online check-in de yapmışsanız, kullandığınız havayolu firmasının kontuar alanında bulunan bilet otomatlarından biniş kartınızı alıp bekleme salonuna geçebilirsiniz. Fakat bazı havayolu firmalarında bu bilet otomatları bulunmamaktadır.

Kontuar Check-in Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar?

  • Check-in işlemleri için belirlenen süre dışına çıkmadan, kontuar alanında gerekli işlemleri tamamlamalısınız. Yoksa uçağa kabul edilmeme riski ile karşılaşabilirsiniz.
  • Özellikle kontuar alanlarının ekstra yoğun olduğu bayram tatili başlangıç ve bitiş dönemlerinde, uçuştan en az 2- 3 saat önce kontuar alanında bulunmanızı öneririz. Zira yoğunluktan dolayı yaşanacak zaman kaybı,  check-in ve bagaj işlemlerinizi sekteye uğratarak, biletinizin yanmasına neden olabilir.
  • Kontuar alanındaki işlemleriniz gerçekleşebilmesi için yanınızda onaylı ve geçerli kimlik belgenizin olması gerekmektedir.
  • Kargo ve kabin bagajı için belirtilen ağırlık limitini aştığınız takdirde, ek bagaj bedeli ödemek zorunda kalırsınız. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bagajınızı önceden tartmanızda fayda vardır.

Havacılık kanunlarına göre başka biri adına Check-in işlemi yapmanız yasaktır. Yalnızca bilet sahibi, kendi Check-in işlemini yapabilmektedir.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız