Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Havalimanı

Lounge Alanı Nedir: Havalimanı Lounge Hizmetleri Nelerdir?

Lounge nedir?

Özel koşullarla girebileceğiniz alanlara lounge adı verilmektedir. İngilizceden dilimize direkt olarak aktarılmış olan “lounge” günümüzde de sıklıkla telaffuz edilen bir kelimedir. Çoğunlukla konaklama, eğlence ve uçuş hizmetlerinde telaffuz edilen bu kelime, standardın üstünde verilen, üst seviye bir hizmet kalitesini ifade etmektedir. Özel hizmetlerden yararlanabileceğiniz bu alan için ek bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Hava yolu şirketlerinin uyguladığı kampanyalar sayesinde bu hizmetlerden yararlanabileceğiniz gibi kullandığınız kredi kartı veya havayolu şirketlerinin uçuş kartları sayesinde de bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz Ayrıca havayolu firmaları, overbooking yaşayan müşterileri için de lounge hizmeti verebilmektedir. Bazı durumlardan dolayı havaalanında uzun süre beklemek zorunda kalan lounge hizmetine sahip yolcular; standart bir bekleme salonu yerine daha konforlu bir salonda bekleyerek, verilen ayrıcalıklı hizmetler eşliğinde keyifli saatler geçirebilirler. Bu verilen hizmetler göz önüne alınınca, çok fazla uçak seyahati yapan yolcuların lounge hizmeti alması, bir ihtiyaç haline gelmiştir diyebiliriz.

Havalimanlarındaki mevcut lounge hizmetleri, farklı konseptlerde ve isimlerde olabilmektedir. Genellikle bu lounge alanlarında, yolculara 5 yıldızlı otel kalitesinde hizmet verilmektedir. Lounge alanlarının içinde, ek bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz; açık büfe yiyecek ve içecek servisi, bilgisayar, televizyon ve daha birçok teknolojik alet bulunmaktadır.

Lounge hizmetleri, yolcuların havaalanında uzun süre bekleme durumlarının göz önüne alınmasıyla belirlenmiştir. Bundan dolayı, yolcuların rahatlığı ön planda tutularak özel koltuklar ve çalışma alanları sunulmaktadır. Ayrıca yolcuların beklerken sıkılmamaları için özel alanlar; çocuk sahibi yolcular için de çocuk oyun alanları, bebek ihtiyaçları için özel odalar ve ibadethaneler mevcuttur.

Havayolu firmaları tarafından sunulan lounge hizmetleri, satın alınabileceği gibi kullandığınız kredi kartı ya da uçuş kartınızın sağladığı promosyonlar sayesinde de bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Lounge hizmetleri firmadan firmaya değişiklik gösterebileceği gibi, farklı konseptler ve isimlerle de karşınıza çıkabilmektedir. Çoğunlukla, vip lounge, first lounge, bussines lounge, primeclass lounge ve ISG lounge isimleri kullanılmaktadır. Görmüş olduğunuz gibi lounge kelimesi sabit iken ön adlar farklı olabilmektedir.

Lounge isimleri farklılık gösterse de havayolu şirketlerinin yolcularına sunmuş olduğu hizmetler, genel olarak benzerlik göstermektedir. Havayolu şirketlerinin yolcularına sunmuş olduğu hizmet kalitesi genellikle aynı standarttadır. Havalimanlarındak iç hatlar ve dış hatlar terminalinde olmak üzere iki ayrı lounge alanı vardır. Lounge alanları yolcuların rahat edebilmesi adına sessiz yerlere kurulmuştur. Siz de havayolu şirketlerinin sunmuş olduğu lounge hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız ilgili firmanın müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilir ya da havaalanlarındaki danışma noktalarından yardım alabilirsiniz.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız