Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Vize

Öğrenci Vizesi Nedir? Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yurt dışına çıkılmadan önce en önem gerektiren şeylerden biri de vize başvurusudur. Bu nedenle seyahat öncesi ziyaret edilecek ülkenin vize koşullarının detaylıca araştırılması da oldukça önemli bir noktadır, çünkü ülkeden ülkeye bu koşullar değişkenlik gösterebilir. (Ör: seyahat nedeni veya seyahat süresi). Yurt dışında eğitim almayı planlayan öğrencilerin de vize şartlarını dikkatlice incelemesi, eğitim danışmanları ve vize merkezleri ile iletişim halinde olması, eksiksiz evraklar, doğru vize türüne başvurulması gibi önemli noktalar, sürecin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi açısından çok önemlidir. 

Öğrenci Vizesi Nedir?                                                                                  

Erasmus, dil kursu gibi akademik anlamda eğitim görmeyi planlayan öğrencilerin alması gereken vize türüne öğrenci vizesi denir.

Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Her ülkenin işlem süreci farklılık göstermekle birlikte bazı ülkelerin vizesini almak biraz daha zordur. Bu sebeple gidilecek ülkenin prosedürleri dikkatlice araştırılmalıdır. Özellikle uzun dönem eğitim düşünenler sorunsuz ve eksiksiz bir vize süreci için detaylı araştırma yapıp sürece hâkim olmalıdır. Çoğu ülke tarafından talep edilen belgeler ise şu şekildedir: 

 • Öğrenci vizesi başvuru formu
 • Pasaport
 • Adli sicil kaydı
 • Gidilecek okuldan alınan kabul mektubu
 • Maddi durumu gösteren evraklar
 • İkametgâh belgesi
 • Seyahat sigortası olduğuna dair belge
 • Dil tercih formu
 • İdari harç belgesi
 • Mülkiyet tapuları
 • Masrafları karşılayacak kişinin onaylı SGK işe giriş ve aylık sigorta bildirgesi
 • Askerlik durum belgesi (istenmesi halinde)
 • Öğrenci belgesi
 • Diploma ve transkript (mevcutsa)
 • Vize harç makbuzu
 • Çalışma izni (hem öğrenim görüp hem çalışılacaksa)
 • Veli izni (Öğrenci 18 yaşın altında ise)
 • Uzun dönem vizeler için İngilizce bilgisini gösteren sınav sonuç belgesi

Bazı ülkeler kısa dönem eğitim planlayan öğrencilerden (90 günden az eğitim) öğrenci vizesi için daha az belge isteyebilmektedir. Bu ülkelerden Fransa, Yunanistan, İngiltere ve Almanya'yı sayabiliriz.

Öğrenci Vizesi Ne Kadar?

İşlemlerin tamamlanması için ödenmesi gereken çeşitli vize ücretleri vardır. 

 • Randevu ücreti
 • Noter için işlem ücreti
 • Yeminli tercüman için işlem ücreti
 • Vize için işlem ücreti
 • Seyahat sigortası için işlem ücreti

Bu işlem ücretleri kurumlar arası farklılık göstermekte ve vize işlemleri için aracı kurumlar varsa onlar için de ücret gerekebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Öğrenci Vizesiyle Gidilebilecek En Çok Rağbet Gören Ülkeler Şu Şekildedir:

Kanada: Dünyanın en büyük ve rahat ülkelerinden biri olan Kanada; kaliteli eğitim sistemi, göz alıcı güzelliği ve kariyer imkanları sayesinde en çok tercih edilen ülkelerden biri arasında. Üstelik burada eğitim görmek isteyenler için öğrenci vizesi almak bir hayli kolay. Kanada'da eğitim görmek için öğrenci vizesi almak isteniyorsa öncelikle konsoloslukla veya büyükelçilikle görüşme yapılması, ardından belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulması ve üç ay önceden vize başvurusu yapmak şartlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda online olarak da vize başvurusu yapılabilmekte.

Almanya:  En çok gerek talep gören ülkeler arasında yer alan yaşam tarzı yaşam tarzı ve ücretsiz öğrenci şehirlerinin harika ile sistem gözbebeği. Üstelik Almanya'da öğrenci vizesi almak pek zor değil. Ülkedeki sınavdan kabul edilmek, İngilizce veya dil yeterliliğine sahip olmak, Türkiye'deki Alman konsolosluğu ile bir başvuruda bulunulan başvuru belgesinden teslim alınışı ve incelemeleri 3 ay önce referans alınmak için başvuruda bulunulmaz. 3-6 hafta içinde ise başvurular yapılmaktadır. 

Diğer : Diğer ülke tercihi olan öğrenciler arasından seçim yapmak isteyen öğrenciler, çekici çekici hedef ve kapsamlı bir bakış açısıyla düşünülmeyi planlayan ve en çok tercih edilen seçimler arasından seçiliyor. Dikkat edilmesi gereken nokta ise vizesinin nasıl hazırlandığıdır. Bunun için, içeriden bakanlık tarafından ve Öğrenim Kurumu tarafından onaylanan bir okul tarafından kabul edildikten sonra çevrimiçi olarak teslim edilirnda bulunduktan sonra tam olarak teslim edilir.

İrlanda'da  dünyanın en geniş bölgelerin, bir ülkede olan ülke, Amerika'ye kıyasla daha geniş kapsamlı burs imkanları ve eğitim sistemi ile birçok öğrenciye bir eğitim hayatı sunmaktadır. İrlanda'nın öğrenci vizesini almak zorlaşmak gibi bir seyahate başvurmak o kadar kolay işliyor. Bunun için yerine uygun durumda bir okul seçeneği bulunmaktadır. sonra çevrimiçi başvuru, başvurudan çıktınsı ve başvurudan eğitimden sonra son aşama olarak konsolosluğa aday oluyor. Önemlin biri hakkında ise. Eğer kısa dönem eğitim planlanıyorsa “C tipi”; uzun dönem yani 90 "uzun bir eğitim planlanıyorsaD tipi" öğrenci vizesine başvurmak gerekiyor. Başvuru ise 4-6 hafta arası sonuçlanmakta.

Güney Kore: Kaliteli eğitim sistemi, günden güne gelişen teknolojisi ile Asya’nın incisi olan Güney Kore, öğrenciler tarafından beğenilen bir öğrenim destinasyonudur. Çeşitli kültürleri ve modernizmi bir arada barındıran ülke, İngilizce lisans ve lisans üstü program türleri açısından da oldukça zengin. Güney Kore öğrenci vizesi 2 gruba ayrılıyor:

D2 öğrenci vizesi: Kolej, üniversite veya bir yüksekokulda, master ya da doktora derecesinde 3 aydan fazla bir öğrenim görmeyi planlayan uluslararası öğrencilere verilen bir öğrenci vizesidir.

D4 öğrenci vizesi: Herhangi bir üniversiteye ait bir dil okulunda ya da araştırma enstitülerinde Korece eğitim, kültür eğitimi vb. gibi geniş çapta eğitim almak isteyen öğrenciler için uygundur. 

Başvuru için Türkiye’deki Güney Kore konsolosluğunun web sitesinde bulunan başvuru formunu doldurup, gerekli belgeleri tamamlamak ve talep edilen vize ücretini yatırdıktan sonra randevu almak gerekmektedir. 

Amerika: Dil eğitimi denilince bayrağı başta çeken ülkelerden biri olan Amerika, öğrencilere çeşitli vize seçenekleri sunmakta. Amerika’da bir eğitim programı düşünülüyorsa, yapılması gerekenlerden biri de bu vize türlerinin başvurusu esnasında titiz davranmaktır. İngilizce dil kursu ya da bir üniversite programına kaydolmak için talep edilen vize “F1”dir. Vize çeşidine göre ücretlerin de değişkenlik göstereceği göz önünde bulundurulmalı. Tüm belgeler tamamlanıp, işlemlerin sekteye uğramaması durumunda vize çıkmaktadır fakat vizenin pasaporta işlenmesi ve gönderimi, süreci yaklaşık 3 gün daha uzatabilmekte.

Malta: Büyüleyici manzaraları ve zevkli yaşam stili ile en gelişmiş ada ülkelerinden biri olan Malta eğitim için ideal bir rota. Ana dili Maltaca ve İngilizce olan ülke, İngilizce eğitim için sıkça tercih edilen ülkeler arasında. Malta öğrenci vizesi başvurusu için sadece belgeler eksiksiz tamamlanmalı ve vize başvurusu yapılmalıdır. Aşağı yukarı 15 gün içerisinde de başvuru sonucu açıklanmaktadır.

Singapur: Tropikal iklimiyle, eğitim, sağlık vb. gibi birçok alanda önde gelen ülkelerden biri olan Singapur’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin “Student Pass” adlı bir belgeye sahip olmaları gerekmektedir. Bazı durumlarda bu belgeye ek olarak vize de talep edilebilir. Lazım olan belgeler tamamlandıktan sonra yaklaşık 4 hafta içinde vize başvurusu sonuçlanmakta.

İngiltere: Kalici ve arızalı bir dil için uygun bir olan öğrencilerden tercihlerinden biri. Bükreş'te bir vize başvurusunda bulunmak için büyük özen gösterilmesi gerekmektedir. toplu olarak, vizenin göre göre ödenecek kadar ölçü dalabilirlik gösterebilir. İngiltere'de 6 ila 11 arası eğitim alacaklar için gereken vize “Öğrenci Ziyaretçi Vizesi” vizesidir. Bu vize İngilizce dil yeterliliği aranmaktadır. Uzun eğitim ise öğrenci planlayanlar için talep edilen “Tier 4 Genel Öğrenci Vizesi” vizesidir. Staj düşünen için düşünülmek için olan bu güvenli İngilizce dil yeterliliği aranmaktadır. Bunun için UKVI'dan bir sınavdan alınması gerekiyor.

Avustralya: Dil eğitiminde gelişime en çok rehberlik eden biri olan Avustralya'da eğitim hayali eğitim “Öğrenci Vizesi (Subclass500)” olarak düşünülmüş bir öğrenci ziyareti gereklidir. lisans, yüksek lisans programları için başvurulacaksa İngilizce yeterliliği aranmakta ve bunun için IELTS, TOEFL gibi sınavlardan alınacak sonuç belgeleri ile bekleniyor. Online başvurular oluşturmakta ve vize izni e-posta yoluyla başvuruda bulunmaktadır. Bu vize etiketi pasaportun üzerinde görülmemekte. Avustralya'da eğitime ulaşıma bir nokta ise uzatılabiliyor. 

Yeni Zelanda: Vize prosedürlerinin kolaylığıyla dikkat çeken ülkelerden Yeni Zelanda, başvuru sürecinde yol gösterip, bilgi paylaşarak birçok öğrenciye destek olmaktadır. Resmi dili İngilizce olan ülkenin yabancı dil öğrenimlerinin yaygınlaşmasında payı büyük. Her sene 10.000 öğrenciyi konuk eden ülkede, uzun dönem (3 aydan fazla) öğrenim görülecekse, eksiksiz belgelerle konsolosluğa başvurulması gereklidir. Başvuruda bir sorun çıkmadığı taktirde vize, 2 hafta içinde verilmektedir.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız