Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Yolcu Hakları

Onur Air Yolcu Hakları (Rötar, Gecikme ve İptal)

Onur Air havayolu şirketinin uçuş iptali, rötar ve uçağa alınmama gibi durumlarda hayata geçirdiği yolcu hakları prosedürü şu şekildedir:

Uçuş İptalinin Yaşandığı Durumlarda Yolcu Hakları

Planlı uçuşun iptal edilmesi halinde, havayolu şirketinin yolculara güzergâh değişikliği, hizmet hakkı ya da bilet iadesi gibi teklifler sunması gerekmektedir. Güzergâh değişikliği söz konusu ise konaklama ve ulaşım imkanları ücretsiz bir şekilde yolcuya sunulmalıdır.

Yolcu hakları prosedürüne göre;

 • Uçuş iptali yolcuya iki hafta önce bildirilmelidir.
 • İlgili uçuştan maksimum iki saat önce, kalkış ve varış yerine planlanan saatten maksimum dört saat gecikmeli bir uçuş yedi gün ile iki hafta arasında sunulmalıdır.
 • İlgili uçuştan maksimum bir saat öncesine, kalkış ve varış yerine planlanan saatten maksimum iki saat gecikmeli gerçekleşecek bir uçuş yolcuya yedi güne kadar sunulmalıdır.

Bu prosedürlere uyulmadığı takdirde yolcuya hizmet hakkı doğmaktadır. Uçuşun mücbir sebeplerden dolayı iptal olduğu durumlarda herhangi bir tazminat hakkı söz konusu olmamaktadır. Ayrıca yolcu iletişim bilgilerini de mutlaka doğru vermiş olmalıdır.

Uçuş Tehirinin Yaşandığı Durumlarda Yolcu Hakları

Yurt içi uçuşlarda ve 1500 km’den kısa olan uçuşlarda (1500 km dahil) iki saat ve üzeri rötar bekleniyorsa,

1500 – 3500 km arası gerçekleşen uçuşlarda üç saat ve üzeri rötar bekleniyorsa,

3500 km’den daha uzun süren uçuşlarda ise dört saat ve üzerinde bekleme yaşanıyorsa yolcu hizmet ikram ve iletişim hakkına sahip olmaktadır.

Gecikmenin, en az beş ve daha uzun süreli olduğu durumlarda ise yolcuya bilet iadesi ya da güzergâh değişikliği hakkı doğmaktadır.

Gecikmenin, kalkış tarihinden daha sonraki tarihlere sarkması söz konusu ise Onur Air havayolu şirketi, yolculara ücretsiz olarak konaklama ve ulaşım hizmeti vermelidir. 

Yolcunun Uçağa Kabul Edilmediği Durumlarda Yolcu Hakları

Uçağa kabul edilmeme gibi bir durum yaşanırsa Onur Air havayolu şirketi yolcu ile anlaşma yoluna giderek, rezervasyonundan vazgeçecek bir yolcu bulma amacıyla anons yapabilir. Rezervasyonundan vazgeçecek gönüllü olmadığı takdirde havayolu şirketi, yolcuları irade dışı uçağa kabul etmeyebilir. Böyle bir durum yaşandığı takdirde tazminat, geri ödeme, güzergâh değişikliği, tazminat hakkı ve hizmet hakkı; uçağa alınmayan yolculara sunulması gereken haklardır. Yolcunun güzergâh değişikliği hakkını kullanması durumunda planlanan uçuşla benzer güzergâhlarda benzer koşullarda gerçekleşecek farklı bir uçuş sağlanmalıdır.

Uçağa alınmama gibi durumlarda, yolcunun aldığı bilet sınıfı bir üst sınıfla değiştirilirse, yolcu herhangi bir hak talebinde bulunamamaktadır fakat yolcunun bilet sınıfı daha alt bir sınıfla değiştirilirse, Onur Air havayolu şirketi, sınıflar arasındaki tutar farkını ödemelidir. Ayrıca biletin belli bir yüzdesi yolcuya iade edilmelidir. 500 kilometre ve altı uçuşlarda biletin %30’u, 1500-3500 kilometre arası uçuşlarda %50’si ve 3500 kilometre ve üzeri uçuşlarda ise %75’i yolcuya yedi gün içerisinde ödenmelidir.

Hizmet Hakkı Kapsamında;

 • 2 – 3 saatlik gecikme sürelerinde sıcak – soğuk içecek ikramı,
 • 3 – 5 saatlik gecikme sürelerinde içecek servisine ek olarak kahvaltı ya da yemek ikramı,
 • 5 saat ve üzerindeki gecikme sürelerinde ise içecek, ilave hafif ara öğün, kahvaltı veya yemek ikramı,
 • Bekleme süresi boyunca yolcunun yapabileceği süresiz ve ücretsiz iki adet telefon görüşmesi, e – posta ya da faks hakkı,
 • Konaklama ihtiyacının olduğu durumlarda, yolcunun konaklayacağı otel veya otelin tesisi, havalimanı ile konaklanan konum arasındaki ulaşımın ücretsiz olarak sağlanması havayolu şirketinin sorumluluğu altındadır.
 • Hareket kısıtlaması olan kişiler ve refakatçileri de ya da tek başına seyahat eden çocukların ihtiyaçları Onur Air hava yolu şirketi tarafından özenle karşılanmalıdır.

Bilet İadesi ve Güzergâh Değişikliği Hakkı

Yolcunun seyahat planı, tamamlanamayan uçuşlar nedeniyle sekteye uğramış ve bir anlamsızlaşmış ise Onur Air havayolu şirketi seyahatin tamamlanan kısımları için yolcuya bilet iadesinin tamamını yedi gün içerisinde ödemekle yükümlüdür. Ödeme seçenekleri nakit, havale, çek vb. Olabilmektedir. Güzergâh değişikliği talebinde ise teklif edilen uçuş, mümkün olabildiğince benzer şartlarda ve erken olmalı ya da yolcunun beklentilerine uygun farklı bir tarihe alınmalıdır. Firmanın teklif ettiği uçuş farklı bir havalimanından olacak ise yolcu ulaşımının sağlanması tamamen Onu Air havayolu firmasının sorumluluğundadır.

Tazminat Hakkı

Uçuş iptali yolcuya bildirilmesi gereken süre zarfında bildirilmemiş ise yolcuya tazminat hakkı doğmaktadır: 

 • Yurt içi Uçuşlarda 100 EUR
 • Yurt dışı Uçuşlarda; 1500 km (dahil) ya da daha kısa tüm uçuşlar için 250 EUR, 
 • 1500 ile 3500 km arası uçuşlarda 400 EUR
 • 3500 km’den daha uzun uçuşlarda 600 EUR

Tazminat bedelinin yolcuya TL bazında; nakit, çek, havale vb. seçeneklerle ödenmesi gerekmektedir. Yolcuya başka bir havalimanında noktalanacak ve belirli sürelerde yapılacak uçuş önerisinde bulunulması halinde tazminat %50 düşürülmektedir. 

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız