Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Hava Olayları

Oraj Nedir, Nasıl Meydana Gelir?

Oraj; Kümülonimbus veya kümülü adı verilen bulutların neden olduğu türbülans, yağmur, şimşek, gök gürültülü fırtına, dolu ve buzlanma gibi olayları kapsayan ve ortalama iki saat devam eden lokal fırtınalara verilen isimdir. Orajın oluştuğu sırada farklı hava olayları meydana gelebilir; farklı yönlerden rüzgâr esebilir, gök gürültülü fırtına oluşabilir ve ara ara güneş çıkabilir

Oraj Bulutu Uçaklar İçin Tehlike Yaratır Mı?

Oraj her ne kadar kısa süreli bir hava olayı olarak bilinse de dereceleri, şiddeti ve etkileri büyük olabilmektedir. Oraj bulutunun içerisinde dalan uçaklar, şiddetli sarsıntılar geçirebilir hatta yıldırım çarpma tehlikesiyle bile karşılaşabilir. Böyle durumlar oldukça risk ve tehlike arz ettiği için ilgili havayolu şirketlerinin seferleri, oraj bulutunun olduğu yerlere dikkat edilerek belirlenir. Oraj bulutuna girildiği durumlarda, kabin görevlilerinin yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etmeniz gerekmektedir.

Oraj Oluşumundaki Etmenler Nelerdir?

Havadaki yüksek nem oranı, alçak basınca bağlı yukarı yönlü hava hareketi, havanın ısınması, rüzgarların birleşmesi ve arazinin yükselerek hava kütlesini zorlaması oraj bulutunun oluşmasında etkilidir. 

Oraj Bulutundan Etkilenen Bir Uçuşta Nelere Dikkat Edilmeli? 

Oraj riskinin söz konusu olduğu durumlarda, güvenlik bakımından hava yolculuğu tavsiye edilmez. Aniden gelişen oraj oluşumlarında ise şiddetli türbülans, sarsıntı, dengesizlik ve yıldırım çarpmaları meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda kabin görevlilerinin yönlendirmelerini takip edip ona göre hareket etmek oldukça önemlidir. 

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız