Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Uçak İçi

Otomatik Pilot Nedir? Ne İşe Yarar?

Otomatik pilot nedir?

Oto pilot veya İngilizce karşılığı ile autopilot ; Uçağın, mekanik, hidrolik ve elektronik sistemleri aracılığı ile uçağın otomatik olarak uçmasını sağlayan bir mekanizmadır. Ancak otomatik pilot uçağın tüm kontrolünü ele alamamaktadır. Yalnızca, uçağın belli bir hızda ve belli bir rotada uçmasını sağlar. Pilotlar, kalkış ve iniş zamanları dışında, uçağı genellikle otomatik pilota devretmektedir. Otomatik pilot, özellikle yolcu uçaklarında daha çok kullanılmaktadır.

Otomatik pilot ne işe yaramaktadır? 

Otomatik pilot, uçağın ağırlık merkezi etrafındaki hareketini denetler ve uçağı güvenlik parametreleri doğrultusunda yönlendirir. Uçak kalkış yapınca pilot, otopilotu devreye sokar ve belirli bir rota doğrultusunda uçuş gerçekleşir.

Otomatik pilota nasıl geçilir?

Uçaklarda üç farklı eksenli otomatik pilot yazılımları kullanılmaktadır. Sırasıyla tek eksen, iki eksen ve üç eksen olarak adlandırılır. Gelişen teknoloji ile yeni üretilen uçaklarda üç eksenli otomatik pilot yazılımları standart haline gelmektedir. Üç eksenli otomatik pilot yazılımlarının en önemli avantajı ise dümen kontrolünün yanı sıra yatış ve dönüş hareketlerini yapabilmesidir. Gelişen teknoloji sayesinde yeni üretilen uçaklarda klasik uçuş manevralarının hepsi otomatik pilot tarafından yapılabilmektedir. Fakat kalkış ve inişlerde uçağın kontrolü yine pilotlar tarafından sağlanmaktadır.

Otomatik pilotun yararları nedir?

Oto pilot, uzun yolculuklarda ve kıtalar arası uçuşlarda pilota büyük oranda yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra, mevcut rota yazılımı sayesinde, uçağın güvenli bir şekilde uçuş yapmasını sağlamaktadır.

Her pilot otomatik pilot kullanır mı?

Her pilot, hava şartları uygun olduğu sürece, iniş ve kalkışlar haricinde otomatik pilot kullanmaktadır.

Otomatik pilot ne zaman devreye girer?

Uçak kalkış esnasında, manuel pilot tarafından kontrol edilir. Kalkıştan bir süre sonra otomatik pilot devreye sokulur ve uçak otopilot ile kontrol edilir. Uçağın modeline göre farklılıklar gösteren otopilot mekanizması, yardımcı pilotun görüş açısının azalması halinde de devreye girerek, pilota destek sağlamaktadır.

Otomatik pilot uçakla iniş yapabilir mi?

Pilotlar tarafından verilen komutlar ile ve belirli yazılımlar sayesinde otomatik pilota uçağın inişi de yaptırılabilmektedir. Bu sistem otomatik iniş sistemi olarak adlandırılmaktadır. Hava şartlarının yoğun olduğu ve pilotun görüş açısının düşük olduğu zamanlarda ILS adı verilen sistem ile uçağın güvenli bir şekilde yere indirilmesi sağlanmaktadır.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız