Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Uçuş

Overbooking Ne Demektir? Overbooking Nedeniyle Oluşan Gecikmelerde Ne Yapılmalıdır?

Her uçuşta, uçuşa katılamayan yolcular olabilmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurarak havayolu firmaları genellikle uçaktaki mevcut koltuk sayısından daha fazla bileti satışa çıkarmaktadır. Bu duruma overbooking denmektedir. İngilizce olan bu kelime, fazladan rezervasyon almak anlamına gelmektedir.

Overbooking olan uçuşlarda, check-in kontuarları normal süreden önce kapanabilmektedir. Bu durumda bilet satın almasına rağmen uçağa alınmayan yolcular olabilmektedir.

Overbook durumundan dolayı uçağa alınmayan yolculara bir sonraki sefer ile seyahat etmeleri teklif edilir. Yolcular mağdur edildikleri için, havayolu firmaları yolcuların biletlerini business class sınıfında yer var ise business class olarak günceller. Ya da yolcunun konaklama dahil tüm masrafları hesaplanarak yolcuya tazminat olarak iade edilir ve en yakın tarihteki uçuşa yetiştirilmeye çalışılır.

Overbook durumunda yaşanacak maddi ve manevi tüm zararla ilgili havayolu firması tarafından karşılanmaktadır. Yaşanacak herhangi bir kötü durum yetkililere bildirilmeli ve çözüme ulaştırılacağından emin olunmalıdır.

Havayolu firmaları, overbooking işlemini uçuşa katılamayacak yolcuların olma ihtimalini düşünerek daha fazla kar etme amacı ile gerçekleştirmektedir.

Uçağın yolcu kapasitesine bağlı olarak mevcut koltuk sayısından %5 ya da %10 fazla bilet satışı gerçekleştirilebilir. Bu oran havayolu firmasına göre değişiklik gösterebilir.

Overbook tehlikesi ile karşılaşmadan seyahat etmek isteniyorsa şunlar yapılmalıdır:

Havayolu firmasının kontuar check-in görevlisinden yardım alarak, olabildiğince erken zamanda check-in işlemi yapılmalıdır.

Uçuş seferlerinin yoğun olduğu zamanlarda overbooking ihtimali daha da arttığı için, kontuar sırasına uçuşa en az 2 saat kala girilmesi tavsiye edilmektedir.

Eğer sadece kabin bagajı ile seyahat ediliyor ise, kargo bagajı yok ise bu durumda cep telefonundan havayolu firmasının web sitesine girilerek check-in işlemi yapılabilmektedir.

Havayolu firmaları, yoğun yolcu trafiği bulunan havaalanlarından kalkan uçuşlarda overbooking işlemini daha sık tercih ederek daha fazla kar etmeyi hedeflemektedir.

Bu nedenle, yolcu trafiği yüksek bir havaalanından seyahat ediliyor ise havaalanı içerisinde ilgili havayolu firmasının kiosk makinelerinden online check-in işlemi yapılabilir ve overbook durumu ile karşılaşılmaz.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız