Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Pasaport

Pasaport Nasıl Alınır

Pasaport Nedir? Nasıl Çıkartılır?

Pasaport; yurt dışı seyahatleri için gerekli olan ve yabancı ülkelere giriş çıkış için kullanılan, kimlik yerine geçerli olan bir belgedir. Türkiye vatandaşlarının yapacağı tüm yurtdışı seyahatleri için (Gürcistan, Kıbrıs ve Ukrayna hariç) pasaport gerekmektedir.

Pasaport Ne İşe Yarar?

Bulunduğunuz yerden farklı bir ülke sınırına geçebilmek için pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. Pasaport türleri sahip olduğunuz vatandaşlık statüsüne göre değişiklik göstermektedir.  Resmi giriş bileti olarak tanımlanan pasaport; yurt dışı tatil, sağlık, iş seyahatleri için kullanılmaktadır.

Pasaport Nasıl Çıkartılır?

Pasaport nasıl, nerden alınır? Pasaport randevusu nasıl alınır? Gerekli belgeler nelerdir? Başvuru nerden, nasıl yapılır vb. sorular, pasaport almak isteyen birçok kişi için büyük bir merak konusudur. Pasaport alabilmek için ilk olarak güncel kimlik bilgilerine sahip olmak gerekmektedir. Herhangi bir nüfus değişikliği, pasaport çıkarma işlemlerinde kimliğinizin geçerliliğini kaybetmesine neden olur. Bundan dolayı, kimliğinizdeki bilgilerin güncel ve doğru olup olmadığına emin olmalısınız.

Pasaport çıkartabilmek için bir işlem sürecinden geçmelisiniz. Bunun başında ilk olarak pasaport randevusu geliyor. Pasaport başvuruları, Nisan 2018 tarihinden itibaren, Emniyet Müdürlükleri yerine Nüfus müdürlüklerinden yapıldığı için, ikamet ettiğiniz yere en yakın Nüfus Müdürlüğünden başvuru randevusu almalısınız. Nüfus Müdürlüğü web sitesi üzerinden veya nvi.gov.tr adresinden online olarak da pasaport randevusu alabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra belirlenen gün ve saatte Nüfus Müdürlüğünde bulunmanız gerekmektedir. Randevu saatinde Nüfus Müdürlüğünde bulunamamanız takdirde, randevu saatinden en geç yarım saat önce nvi.gov.tr üzerinden randevunuzu iptal etmeniz gerekmektedir. Artarda iki kez randevu iptali yapan kişilerin aynı ay içerisindeki pasaport randevuları, sistem tarafından otomatik olarak kabul edilmemektedir. Pasaport randevusunun ardından, talep edilen tüm belgeler eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanmalıdır. Bu belgeler şu şekildedir:

  • Güncel nüfus bilgilerinin olduğu kimlik
  • 2 adet biometrik fotoğraf
  • Pasaportun geçerlilik süresine göre ödenmiş harç dekontu (Dekont fotokopisi kabul edilmemektedir, harç dekontunun banka tarafından kaşelenmiş ya da imzalanmış olması gerekmektedir)

Pasaport Harç Bedeli Ne Kadar?

Pasaport alırken, pasaport harcı ve defter bedeli olmak üzere devlete iki ayrı kalem ücret tahsilatı yapılmaktadır. Pasaport bedeli, alınan pasaportun geçerlilik süresine göre artış gösterebilmektedir.

Pasaport defter bedelinde ise pasaportun geçerlilik süresi fark etmeksizin ödenecek ücret sabittir.

Pasaport geçerlilik sürelerine göre harç bedelleri ve defter bedeli şu şekildedir:

Pasaport süresiPasaport Harç BedeliPasaport Defter BedeliToplam Ödenecek Tutar
6 aylık170 TL133, 50 TL303, 50 TL
1 yıllık248, 40 TL133, 50 TL381, 90 TL
2 yıllık405, 50 TL133, 50 TL539 TL
3 yıllık575, 90 TL133, 50 TL709, 40 TL
3- 10 yıllık811, 60 TL133, 50 TL945, 10 TL

 

Bu tabloya bakacak olursak, 10 yıllık bir pasaport çıkarmak daha avantajlı olacaktır. Bu sayede harçlara yapılan zamlardan etkilenmeyecek, yurt dışı çıkışlarınızda vize onayı almanız daha kolay olacaktır.

Pasaport Ne Zaman Elime Ulaşır?

Pasaport, tüm başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından; 5 ile 7 iş günü içinde, beyan ettiğiniz adrese kargo ile gönderilmektedir.

Pasaport Harçları Hangi Bankaya Yatırılabilir?

Pasaport harç ve defter ücretleri; Ziraat Bankası, Akbank, Denizbank, QNB Finans, Burgan Bank, İNG Bank, Kuveyt Türk, TEB, Vakıf Bank, Halk Bank ve Yapı Kredi bankalarından tahsil edilebilmektedir. Harcı yatırdıktan sonra mutlaka üzeri kaşeli ve yetkililerce imzalanmış dekont alınmalıdır.

Pasaport Türleri Hangileridir?

T.C. vatandaşlarının alabileceği 6 pasaport türü bulunmaktadır. Bunlar; Yeşil (Hususi) Pasaport, Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport, Gri (Hizmet) Pasaport, Kırmızı (Geçici) Pasaport, Siyah (Dİplomatik) Pasaport ve Öğrenci Pasaportudur.

  • Yeşil (Hususi) Pasaport: Bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeleri, 1. ve 2. derece devlet memurlarına verilir.
  • Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport: Standart vatandaşların alabileceği pasaport türüdür.
  • Gri (Hizmet) Pasaport: Resmi görev dolayısıyla ülke değiştirenlere, sarı basın kartına sahip gazetecilere, kültürel ya da bilimsel amaçla yurt dışında görev yapacak akademisyenlere verilen pasaporttur.
  • Siyah (Diplomatik) Pasaport: Yurt dışındaki Türkiye Cumhuriyeti konsolosluklarında görev alan kişilerin, TBMM üyelerinin, üst düzeyde görev alan tüm devlet memurlarının alabileceği pasaport türüdür.
  • Kırmızı (Geçici) Pasaport: Yurt dışında bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti konsolosluğundan alabileceği pasaporttur.
  • Öğrenci Pasaportu: 25 yaş altı olan bütün öğrencilerin, herhangi bir harç bedeli olmadan sadece defter bedeli ödeyerek alabileceği pasaport türüdür.
Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız