Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Yolcu Hakları

Pegasus Yolcu Hakları (Rötar, Gecikme ve İptal)

İstem dışı durumlar haricinde, yurt içi uçuşlarda, uçuş saatinden 45 dakika önce, yurt dışı uçuşlarda ise en az 60 dakika önce check – in işlemleri dahilinde uçuş iptali, rötar ve uçağa alınmama gibi durumlarda yolcuların sahip olduğu bazı haklar mevcuttur. Pegasus Havayolu Şirketi bu gibi durumlarda, yolculara hizmet hakkı, bilet bedeli iadesi, güzergâh değişikliği veya tazminat talep etme gibi haklar sunmaktadır.

Hizmet Hakkı

Pegasus Havayolları, bekleme süresinin 15. dakikası itibariyle yolcuyu bu durumdan haberdar etmekle sorumludur. Bu bilgilendirme hem uçuş durumunu hem de alternatif ulaşım yollarını kapsamalıdır. İki saat ve daha fazla süren beklemelerde yolculara iletişim hakkı doğmaktadır. Yolcu bekleme süresi boyunca yapabileceği süresiz ve ücretsiz iki adet telefon görüşmesi, e – posta ya da faks gibi servislerden yararlanabilmektedir. Bunun yanı sıra yolcuya, 2 – 3 saatlik gecikme sürelerinde sıcak – soğuk içecek ikramı, 3 – 5 saatlik gecikme sürelerinde içecek servisine ek olarak kahvaltı ya da yemek, 5 saat ve üzerindeki gecikme sürelerinde ise içecek, ara ve ana öğün servisi yapılmalıdır. Konaklamanın gerektiği durumlarda konaklama durumlarında yolcunun konaklayacağı otel veya otelin tesisi, havayolu şirketinin yükümlülüğü altındadır. Ayrıca havalimanı ile konaklama bölgesi arasındaki ulaşımın ücretsiz olarak sağlanması havayolu şirketinin sorumlu olduğu bir durumdur. Yaşlı, engelli veya hasta yolcular için gündüz vakti de konaklama hizmeti verilmektedir. Konaklama hizmetinden yararlanan yolcular, kendilerine sunulan ilk uçuş teklifinde hareket etmek zorundadırlar. Yurt dışı uçuşlarında gerçekleşebilen sınır problemleri dolayısıyla, girişin mümkün olmadığı noktalarda, konaklama hizmeti havalimanının bekleme salonunda ya da otel bölümünde sunulmalıdır.

İade ya da Güzergâh Değişimi Hakkı

Tehir durumlarında ve uçuş iptallerinde seyahat planının yarım kalması ve tamamlanmasının bir anlamının kalmadığı durumlarda yolcu, havayolu şirketinden seyahatin tamamlanan bölümleri için, bilet iadesini talep edebilmektedir. İade en fazla yedi gün içerisinde banka havalesi, çek ya da seyahat fişi olacak şekilde yolcuya sunulabilmektedir. Gecikmeli uçuşlarda farklı bir alternatif olarak uçuş da teklif edile. İlgili uçuş, mümkün olabildiğince benzer şartlarda ve erken olmalı ya da yolcunun kriterine uygun farklı bir tarihe alınmalıdır. Yolcu, isteği dışında uçağa alınmadığı takdirde para iadesi veya güzergâh değişikliği haklarından herhangi birini kullanabilmektedir.

Tazminat Hakkı

Yolcunun iradesi dışında uçağa kabul edilmemesi ve uçuş iptalinin bildirilmesi gereken süre zarfında bildirilmemesi gibi durumlarda yolcuya tazminat hakkı doğmaktadır. Havayolu şirketi, uçuş iptalinin öngörüldüğü durumlarda bunu yolcuya mutlaka bildirmelidir. Bu gibi durumlarda üç tane seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki, uçuş iptalinin yolcuya yedi gün ila iki hafta arasında bildirilmesidir. İkincisi, ilgili uçuştan maksimum iki saat öncesine, kalkış ve varış yerine planlanan saatten maksimum dört saat sonra gecikmeli bir uçuşun yedi gün ile iki hafta arasında sunulmasıdır. Bir diğeri ise ilgili uçuştan maksimum bir saat öncesine, kalkış ve varış yerine planlanan saatten maksimum iki saat sonra gecikmeli gerçekleşecek bir uçuşun yedi güne kadar sunulmasıdır. Bu şekilde bildirilmeyen uçuş iptallerinde yolcuya tazminat hakkı doğmaktadır.

Tazminat tutarları, km ve süre kapsamında şu şekildedir:

  • Yurtiçi uçuşlarda, uçuşa kabul edilmeme gibi durumlarda tam tazminat tutarı 100 Euro iken iki saat ya da daha az geciken uçuşlarda indirimli tazminat tutarı 50 Euro'dur.
  • 1500 km ve daha kısa yurt dışı uçuşlarında tam tazminat miktarı 250 Euro iken, ki saat ya da daha az geciken uçuşlarda indirimli tazminat tutarı 125 Euro'dur.
  • 1500 km-3500 km arasındaki yurt dışı uçuşlarında tam tazminat tutar 400 EUR iken 3 saat veya daha az geciken uçuşlarda indirimli tazminat hakkı 200 Euro’dur.
  • 3500 km’den daha uzun olan uçuşlarda tazminat hakkı 600 EUR iken 4 saat ve daha az geciken uçuşlarda indirimli tazminat hakkı 300 Euro'dur.


Uçuş İptali

Uçuşun iptal edilmesi durumunda, havayolu şirketinin yolculara hizmet hakkı, güzergâh değişikliği ya da bilet iadesi gibi teklifler sunması gerekmektedir

Uçağa Kabul Edilmeme

Uçağa kabul edilmeme gibi bir durum öngörülürse havayolu şirketi yolcu ile bazı menfaatler karşılığında uyum sağlayarak anlaşma yoluna girebilir ve rezervasyonundan vazgeçecek bir yolcu bulma amacıyla duyuru yapabilir. Rezervasyondan feragat edecek yolcular bulunmaması durumunda havayolu şirketi, yolcuyu istek dışı uçağa kabul etmeme durumunda kalabilir. Böyle bir durumun yaşanması halinde ise tazminat, geri ödeme, güzergâh değişikliği ve hizmet hakkı; uçağa alınmayan yolcuların talep edebileceği haklardır.

Uçak Gecikmesi (Tehiri)

Uçak geciktiği takdirde havayolu şirketinin uçuş mesafesi ve bekleme süresi gibi kıstasları da değerlendirilerek yolcuya belirli haklar sunması gerekmektedir. Tehirin 15. Dakikasından itibaren hizmet hakkı devreye girmektedir. 5 saat ve daha uzun süren rötarlarda ise bilet bedelinin iadesi ve güzergâh değişikliği gibi haklar doğmaktadır. Uçuş tehiri gibi durumlarda yolcuya tazminat hakkı doğmamaktadır.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız