Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Uçak Bileti

PNR Kodu Nedir: PNR Kodu Ne İşe Yarar?

“Passenger Name Record” anlamına gelen PNR numarası Türkçe ’de “Yolcu İsmi Kaydı” şeklinde çevrilmektedir. Rezervasyon kodu olarak da bilinen PNR kodu, bir yolcunun satın almış olduğu uçak biletindeki uçuş bilgilerinin veya yaptırdığı rezervasyon bilgilerinin uçuş saatine kadar kolaylıkla takibinin yapılmasını sağlayan bir koddur.

Her yolcuya ve her uçuşa, hava yolu şirketleri tarafından farklı bir kod temin edilmektedir. Uçak biletinizi satın alma işlemini tamamladıktan sonra tercih ettiğiniz havayolu şirketi tarafından bir PNR kodu oluşturulup sms veya mail aracılığı ile tarafınıza ulaştırılmaktadır. PNR kodu sorgulaması yolcuya birçok kolaylık sağlanmaktadır. Bu sistem sayesinde yolcu bütün uçuş bilgilerine ulaşılabilir, uçuş rezervasyonu bilete çevrilebilir veya bilet bilgileri ayrıntılı şekilde listelenebilir. Bunun yanı sıra PNR kodu ile havaalanında check-in işlemlerinizi kolaylıkla tamamlayıp, bagaj tesliminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca havaalanında uçağa giriş yaparken de PNR kodunuzun bulunduğu barkotlu bölümü ve kimliğinizi görevliye göstermeniz gerekmektedir. 

PNR kodu sayesinde havaalanında yapacağınız tüm işlemler kolaylık kazanır. Mesela uçuş gününüzden veya saatinizden önce, PNR kodunuz ile birlikte online check-in yapabilme avantajınız bulunmaktadır. Ayrıca Türk Hava Yolları yurt içi seferlerinde, uçuştan 24 saat önce yapılan online check-inleri ücretsiz gerçekleştirerek kolaylık sağlamaktadır. Online check-in yaptığınız takdirde PNR kodunuz biletinizin barkodunu oluşturur ve uçağa giriş yaparken ilgili görevli tarafından okutularak uçağa giriş işlemi gerçekleştirilir. Online check-in yapmadığınız bir durumda ise PNR kodunuzu ve kimliğinizi gişe görevlisine vererek barkotlu biletinizi temin edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra havaalanlarında, havayolu firmalarına ait kiosk makineleri bulunmaktadır. Uzun süren sıralarda beklemeden, tercih ettiğiniz havayolu firmasının kiosk makineleri vasıtasıyla T.C kimlik numaranız veya soy adınızla birlikte PNR kodunuzu yazıp barkotlu bilet bastırabilir bu sayede uçuşunuza kolaylıkla yetişebilirsiniz. Ayrıca bagaj tesliminizi de PNR kodu aracılığı ile yapabilir, bagaj teslim barkodunuzu temin edebilirsiniz.

Havayolu şirketleri, biletinizin kaybolması halinde sahip olduğunuz PNR kodu sayesinde yeni bir bilet temini için size daha hızlı yardım edebilmektedir. PNR kodu üretim aşamasında bireysel bilgilerinizin doğruluğundan emin olmalısınız aksi halde PNR kodunuzu bilete dönüştürürken sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız