Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Yolcu Hakları

Sunexpress Yolcu Hakları (Rötar, Gecikme ve İptal)

Sunexpress havayolu firmasının uçuş iptali, rötar ve uçağa alınmama gibi durumlarda uyguladığı yolcu hakları prosedürü şu şekildedir:

Yolcunun Uçağa Kabul Edilmediği Durumlarda Yolcu Hakları

Uçağa kabul edilmeme gibi bir durum öngörülürse havayolu şirketi yolcu ile anlaşma yoluna giderek, rezervasyonundan vazgeçecek bir yolcu bulma amacıyla duyuru yapabilir. Yolcu bilet iadesi talep ederse, yolcunun seyahat başlangıç noktasına, Sunexpress tarafından ulaşım imkânı sunulmalıdır. Rezervasyonundan vazgeçecek gönüllü olmadığı takdirde havayolu şirketi, yolcuları irade dışı uçağa kabul etmeyebilir. Böyle bir durum yaşandığı takdirde tazminat, geri ödeme, güzergâh değişikliği ve hizmet hakkı; uçağa alınmayan yolculara sunulması gereken haklardır. Yolcunun güzergâh değişikliği hakkını kullanması durumunda planlanan uçuşla benzer güzergâhlar, benzer koşullarda gerçekleşecek farklı bir uçuş ayarlanmalıdır.

Uçuş İptalinin Yaşandığı Durumlarda Yolcu Hakları

Uçuşun iptal edilmesi halinde, havayolu şirketinin yolculara güzergâh değişikliği ya da bilet iadesi gibi teklifler sunması gerekmektedir. Sunexpress, uçuş iptalinin söz konusu olduğu durumlarda bunu yolcuya önceden bildirmelidir. Doğru bilgilendirme prosedürü şu şekildedir:

 • Uçuş iptalinin yolcuya iki hafta önce bildirilmesi,
 • Planlanan uçuştan maksimum iki saat öncesine, kalkış ve varış yerine planlanan saatten maksimum dört saat gecikmeli bir uçuşun yedi gün ile iki hafta arasında sunulması,
 • Planlanan uçuştan maksimum bir saat öncesine, kalkış ve varış yerine planlanan saatten maksimum iki saat gecikmeli gerçekleşecek bir uçuşun yedi güne kadar sunulması.

Bu prosedür doğrultusunda gerçekleşmeyen bilgilendirmelerde yolcuya hizmet hakkı doğmaktadır. Uçuşun mücbir sebeplerden dolayı iptal olduğu durumlarda herhangi bir tazminat hakkı söz konusu olmamaktadır.

Uçuş Tehirinin Yaşandığı Durumlarda Yolcu Hakları

Yurt içi uçuşlarda ve 1500 km’den kısa olan uçuşlarda (1500 km dahil) iki saat ve üzeri rötar bekleniyorsa,

1500 – 3500 km arası gerçekleşen uçuşlarda üç saat ve üzeri rötar bekleniyorsa,

3500 km’den daha uzun süren uçuşlarda ise dört saat ve üzerinde bekleme yaşanıyorsa yolcu hizmet ikram ve iletişim hakkına sahip olduğunu bilmelidir.

Gecikmenin, en az beş ve daha uzun süreli olduğu durumlarda ise yolcu bilet iadesi ya da güzergâh değişikliği hakkı kazanmaktadır.

Uçuş tehirinin, kalkış tarihinden daha sonraki tarihlere sarkması söz konusu ise yolculara ücretsiz olarak konaklama ve ulaşım hizmeti sunulmalıdır. Bununla birlikte, Sunexpress yolcuyu seyahat başlangıç noktasına ücretsiz olarak götürmekle yükümlüdür.

Tazminat Hakkı Tutarı

Yolcuya tazminat hakkının doğduğu durumlarda havayolu şirketinden alacağı tutar, km ve süre kapsamında şu şekildedir: 

 • Yurt içi Uçuşlarda 100 EUR
 • Yurt dışı Uçuşlarda; 1500 km (dahil) ya da daha kısa tüm uçuşlar için 250 EUR, 
 • 1500 ile 3500 km arası uçuşlarda 400 EUR
 •  3500 km’den daha uzun uçuşlarda 600 EUR

Yolcuya başka bir havalimanında noktalanacak ve belirli sürelerde yapılacak uçuş önerisinde bulunulması halinde tazminat %50 düşürülmektedir.

Hizmet Hakları Nelerdir?

 • 2 – 3 saatlik gecikme sürelerinde sıcak – soğuk içecek ikramı,
 • 3 – 5 saatlik gecikme sürelerinde içecek servisine ek olarak kahvaltı ya da yemek ikramı,
 • 5 saat ve üzerindeki gecikme sürelerinde ise içecek, ilave hafif ara öğün, kahvaltı veya yemek ikramı,
 • Bekleme süresi boyunca yolcunun yapabileceği süresiz ve ücretsiz iki adet telefon görüşmesi, e – posta ya da faks hakkı,
 • Konaklama ihtiyacının olduğu durumlarda, yolcunun konaklayacağı otel veya otelin tesisi, havalimanı ile konaklanan konum arasındaki ulaşımın ücretsiz olarak sağlanması havayolu şirketinin sorumluluğu altındadır.
Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız