Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Bagaj

THY Ücretsiz Bagaj Hakkı: Ek Bagaj Bedeli

Uçuş sırasında herhangi bir problemle karşılaşmamak için, seyahat edeceğiniz havayolu şirketinin bagaj hakkını öğrenip havaalanına öyle gitmek, yapılacak işlemlerin sorunsuz tamamlanması adına önemlidir. Bagaj hakları, ağırlık sınırının aşılması durumunda talep edilen ek ücretler vb. konular her firmaya göre değişebildiği gibi; uçuş sınıfına, uçuşun yurtiçi veya yurtdışı olmasına bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir.

Türk Hava Yolları’nın, yurtiçi ve yurtdışı yolcularına sağladığı bagaj, hakları uçuş sınıfına göre şu şekildedir:

 • Yurtiçi Business Class’ta seyahat eden yolcuların bagaj hakkı 30 kg ile sınırlıdır. Business Class uçuş sınıfı dâhilindeki XHQ uçuşlarında bagaj hakkı 40 kg ile sınırlandırılmıştır. Yurtiçi Economy Class EcoFly yolcularının bagaj hakkı 15 kilogram, ExtraFly yolcularının bagaj hakkı 20 kilogram, PrimeFly yolcularının bagaj hakkı ise 25 kg ile sınırlıdır.
   
 • Dış hat seferlerinde, Economy Class yolcularının bagaj hakkı 20 kilogram ile sınırlıyken Business Class yolcularının bagaj hakkı 30 kilogramdır.
   
 • Bebek yolcuların bagaj hakkı ise bütün uçuşlarda ve seyahat paketlerinde, 10 kg ile sınırlıdır. Yurtdışı uçuşlarında, 10 kilograma ek olarak bir adet katlanabilir puset, bagaj hakkına ücretsiz ilave edilebilir.
   
 • THY’nin tüm seferlerinde, tek bir bagajın ağırlığı 32 kilogramı geçmemelidir aksi halde bagajlar tek bir parça olarak kabul edilmez. Bu durumdan dolayı bagajın en az iki parça olacak şekilde hazırlanması gerekmektedir.
   
 • Business Class yolcuları için, parça bagaj uygulamasında bagaj hakkı; her bir parça en fazla 32 kg olacak şekilde iki parça olmalıdır ve bagaj boyutu en fazla; en, boy, yükseklik olarak toplam 158 cm olmalıdır.

 

 • Economy Class yolcuları için bagaj hakkı, her parça en fazla 23 kg ağırlığında, iki parça halinde olmalı ve bagaj boyutu en fazla; en, boy, yükseklik dahil toplam 158 cm olmalıdır. Bebek yolcular için bagaj hakkı en fazla 23 kg ağırlığında, bir parça ve ek olarak bir adet katlanılabilir bebek arabası/puset halinde olmalıdır. Bebek bagajlarının ebadı ise en fazla; en, boy, yükseklik dahil toplam 115 cm olmalıdır.
   
 • Turkish Airlines Havayolu şirketinde geçerli olan kabin bagajı hakkı, Business Class yolcuları için en fazla iki parça ile sınırlıdır. Kabin bagajlarından biri maksimum 8 kg ve 23x40x55 cm ebatlarında olmalıdır. Economy Class uçuşlarında, çocuklar ve bebekler için geçerli olan kabin bagaj hakkı en fazla 8 kg ağırlığında, bir adet ve 23x40x55 cm ölçülerinde olmalıdır.
   
 • THY kabin bagajına ilave olarak, el çantası, fotoğraf makinesi, dizüstü bilgisayar çantası gibi bireysel eşyaların herhangi biri de ek bir ücret ödemeden taşınılabilmektedir.
   
 • Faturası yanında bulunan ve paketi açılmamış Duty Free ürünler kabin bagajına eklenebilmektedir. Fakat Avrupa Birliği üyesi ülkeler ya da Amerika Birleşik Devletleri üzerinden aktarmalı olarak gerçekleşecek yolculuklarda, 100 ml’den fazla olan Duty Free ürünleri, Türk Hava Yolları’nda kabine kabul edilmez.


THY bagaj hakkı aşımında talep edilen ücretler şu şekildedir:

 • Direkt gerçekleşen iç hat uçuşlarında, bagaj sınırını aşan Business Class, EcoFly, ExtraFly ve PrimeFly yolcuları için kg başına 12 Türk Lirası talep edilmektedir. Aktarmalı gerçekleşen iç hat uçuşlarda ise bagaj aşımı için kilogram başına 18 Türk Lirası talep edilmektedir.
   
 •  KKTC seferlerinde ek bagaj ücreti olarak, öğrenci ve görevli askerlerden kilogram başına 4 Türk Lirası talep edilmektedir.
   
 •  Dış hat seferlerinde ek bagaj ücreti kalkış noktası direkt Türkiye olan seferlerde, varılacak bölgeye göre farklılık göstermekte ve kg başına fark talep edilmektedir. Türkiye aktarmalı olarak gerçekleşecek yurt dışı seferlerinde ise kg başına bagaj bedeli, kalkış ve varışın gerçekleşeceği ülkeler göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır.
Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız