Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Vize

Transit Vize Nedir? Transit Vize Talep Eden Ülkeler Hangileridir?

Yurtdışına giderken başka bir ülke üzerinden aktarmalı gidilecekse, aktarma yapacağınız ülkenin sizden talep ettiği geçici süreli vize türüne transit vize denir. 

Aktarma yapacağınız ile asıl gideceğiniz ülke için alınan vize türü aynı değildir. Transit vize sadece aktarma yapılacak nokta için gerekli olan bir uygulamadır. Aktarma yapılacak havalimanında transit bekleme salonu mevcuttur. Bu geçici vize ile orda bekleyebilirsiniz ancak havaalanı dışına çıkmak ve bagaj almak yasaktır.

Transit Vizenin Olmadığı Durumlar

Aktarmalı bir uçuş olduğu halde transit vize mevcut değilse uçuşa kabul edilmek mümkün değildir. Transit vize sahibi olmamasına rağmen havaalanına giren bir kişi sivil havacılık kurallarını ihlal ettiği için ceza alıp sınır dışı edilir.

Transit Vize Şartları

Ülkeden ülkeye değişen vize şartlarında Fransa, İspanya, İtalya gibi Avrupa ülkeleri 12 saatlik bekleme süreleri için transit vize talep etmeyebilirken Rusya, Çin gibi ülkeler 24 saatlik bekleme süreleri için vize talep etmemektedir. 

Bazı transit vize başvuruları online kabul edilirken bazıları için direkt Konsolosluğa gitmek gerekmektedir. Bu ülkeden ülkeye değişkenlik gösteren bir durumdur.

Transit Vize Başvuru Belgeleri

Vize belgeleri ülkeden ülkeye değişebilmektedir fakat birkaç temel belge sayabiliriz:

  • Transit vize başvuru formu
  • Konsolosluğa verilecek transit vize dilekçesi
  • Mevcutsa davet mektubu
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Geçerlilik süresi en az 6 ay olan pasaport
  • Gidiş-dönüş uçak biletleri
  • Otel rezervasyon belgeleri
  • Seyahat sağlık sigortası


Transit Vize İsteyen Ülkeler

Amerika

Almanya: Süre sınırı olmadan transit vize isteyen ülkelerden biridir. Schengen vizesi mevcutsa ve Diplomatik ya da Hususi pasaport sahibiyseniz transit vize alınmasına gerek yoktur. Almanya’da yer alan Münih, Köln/Bonn, Hamburg Duesseldorf, Frankfurt/Main havalimanlarındaki uluslararası transit bekleme salonlarında da bekleyecekler için transit vize talep edilmemektedir.

Çek Cumhuriyeti: Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport ve Schengen vizesi sahipleri için vize talep edilmezken diğer pasaport türleri vizeye tabidir.

İngiltere: Kanada, Avusturalya, Amerika ve Yeni Zelanda seyahatleri için (bu ülkelerin vizesine sahipseniz) transit vize talep etmemektedir. Bunlar haricinde vize almak zorunludur.

Yunanistan: Schengen vizesi olmayanlardan transit vize talep etmektedir.

İsviçre: Schengen vizesi olmayan ve İngiltere, Kanada, Amerika’da oturma/çalışma izni bulunmayan tüm T.C vatandaşlarından transit vize talep etmektedir.

Kanada: Sadece Kanada vizesi sahipleri için transit vize istenmemektedir. 

Bulgaristan: Schengen vizesi sahiplerinden transit vize talep edilmemektedir.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız