Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Yolcu Hakları

Uçağın Rötar Yaptığı Durumlarda Yolcu Hakları

Bazen pek çok nedene bağlı olarak yaşanan aksaklıklar, uçağın planlanan kalkış veya varış saatinde gecikmeler yaşanmasına neden olmaktadır. Bu duruma da rötar adı verilmektedir. Havalimanındayken uçağınızın planlanan uçuş saatinden daha geç gelmesi veya planlanan varış saatinden daha geç iniş yapılması uçağın rötar yaptığı anlamına gelmektedir. Rötara sebep olan pek çok etken vardır, o etkenleri şu şekilde sayabiliriz: 

Teknik Sorunlar: Uçağın arızalanması ve arızanın uçuş zamanına kadar düzeltilememesi, uçuş saatinde gecikmeler yaşanmasına neden olmaktadır. Arıza, uçuş saatinden önce onarılabilecek durumdaysa, teknik personel uçağı onarıma alır. Onarım bitince ise yolcular kısa bir bekleyişin ardından uçağa alınabilir. Daha zor ve uzun sürebilecek arızalarda, havayolu şirketini, yolcuları yedek bir uçağa aktarabiliyorsa seyahat gerçekleşebilir.

Zor ve Olumsuz Hava Şartları: Araştırmalara göre, rötarların büyük bir kısmı olumsuz ve zor hava şartlarından meydana gelmektedir. Uçağın kalkacağı havaalanına, olumsuz bir hava durumu hakimse, kalkış izni olmadığı için uçuş ertelenebilir. Bununla birlikte, uçağın varacağı noktadan da hava durumu hakkında bilgi alınır, hava durumu elverişli değilse ve buna bağlı olarak uçak iniş yapmaya müsait değilse, kalkış ertelenir.

Hava Sahası Yoğunluğu: Rötar neden olan kaynaklardan biri de havaalanlarında yaşanan yoğunluktur. Pistlerde yaşanan yoğunluk, uçağın rötar yapmasına neden olabilmektedir.

Havalimanına Bağlı Nedenler: Rötara sebep olan faktörlerin arasında havalimanı kaynaklı nedenler de yer almaktadır. Yakıt tanklarının gecikmesi, uçak kalkışında görevli veya uçak içinde görev alan personellerin gecikmesi, havaalanında meydana gelen teknik sorunlar, kış aylarında pistte kar temizliği yapılması, uçuşa engel olabilecek kuşların uzaklaştırılması, havalimanı kaynaklı rötar sebepleri arasında yer almaktadır.

Yolcuya Bağlı Nedenler: Uçuşa beklenen bazı yolcuların gelmemesi, son dakikada herhangi bir yolcunun uçuştan vazgeçmesi veya rahatsızlanması, yolcu kaynaklı rötar sebepleri arasındadır. Aynı zamanda yolcuların ya da bagajların beklenmesi de rötar sebepleri arasındadır.

Uçak Personeline Bağlı Nedenler: Uçakta görev alacak personellerden biri farklı bir uçuştan gelecekse, önceki uçuşun gecikmesi halinde personel de gecikir ve rötar meydana gelir. Bunun yanı sıra uçuşta görevli bir personelin rahatsızlanması ve yedek personelin devreye girene kadar uçuşa kalkılmaması da rötar yaşanmasına sebep olabiliyor.

Havaalanında Meydana Gelen Olaylar: Havaalanında meydana gelebilecek grev, olay, eylem gibi durumlar sonucunda gecikmeler yaşanabilmektedir.

Olağan Olmayan Durumlar: Özel güvenlik önlemleri dahilinde, havaalanında bulunan devlet yetkilisi bazında kişiler, sürecin aksamasına ve uçuşun gecikmesine sebep olabilmektedir.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız