Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon İade

Uçak Bileti Erteleme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Havayolu firmalarının uyguladığı, uçak bileti erteleme ve değiştirme prosedürleri, firmadan firmaya değişiklik gösterebilmektedir.

Fixbilet.com aracılığıyla satın aldığınız biletinizi ertelemeyi ve değiştirmeyi dilerseniz, sitemizde görebileceğiniz online İptal-İade/Değişiklik bölümünden bu işlemi gerçekleştirebilir ya da 0850 430 44 30 aracılığı ile müşteri hizmetleriyle iletişime geçip, işlemleriniz hakkında yardım alabilirsiniz.

Bilet erteleme, iptali, iadesi, değişikliği konusunda merak ettiklerinize ve THY, Atlas Global, Sunexpress, Onur Air, Anadolu Jet ve Pegasus havayolu şirketlerinin bu konudaki prosedürlerine Fixbilet.com‘dan ulaşabilirsiniz.

Biletimde Tarih ya da Parkur Değişikliği Yapabilmem Mümkün Mü?

Bilet tarihi ya da parkur değişikliği ile ilgili prosedürler firmadan firmaya farklılık gösterebilmektedir. Fixbilet.com aracılığı ile satın alınan biletlerin tarih veya parkur değişikliği talebinde, müşteri hizmetleri ile iletişime geçilebilir. Değişiklik işleminin gerçekleşebilmesi için, satın alınan biletin değişiklik açısından uygun olması gerekmektedir. Ayrıca oluşabilecek fiyat farkları göz önünde bulundurulmalıdır.

Biletimde İsim Değişikliği Yapabilmem Mümkün Mü?

Rezervasyonu yapılmış ve satın alınmış bir bilet üzerinde isim değişikliği, yapılabilmesi ya da bilet devredilmesi mümkün değildir. Biletle ilgili gerçekleşecek tüm işlemlerden bilet sahibi sorumludur ve yalnızca bilet üzerindeki isim baz alınarak işlem yapılır.

Doğum Tarihimi Yanlış Girmem Uçuşuma Engel Olur Mu?

Doğum tarihinin yanlış girilmesi yetişkinler açısından pek sorun olmasa da bebek, çocuk, öğrenci, 65 yaşından büyük bireyler ve promosyonlu biletten faydalanan kişiler açısından ücret farkı oluşabilmektedir. Bu konuda detaylı bilgi alabilmek için 0850 430 44 30 üzerinden Fixbilet.com müşteri hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz.

Yurt dışı uçuşlu biletlerde girilen tarihin yanlış olması ve bilette bulunan doğum tarihinin uyuşmaması sorun teşkil edeceği için, doğru tarih bilgisinin girilmesi gerekmektedir. Bu değişiklik işlemini sadece kullandığınız havayolu şirketi gerçekleştirebilmektedir.

Uçuşum Havayolu Tarafından İptal Edilirse Ne Olur?

Seyahat planınız için gerekli tüm işlemleri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlamanıza rağmen, havalimanında biletinizin iptal edilme durumu ile karşılaşırsanız, havayolu firması tarafından bu durumun telafi edilmesi gerekmektedir. Fakat iptal durumunda hizmet hakkı kazanabilmeniz için, ilgili uçuşun istem dışı sebeplerle iptal edilmemiş olması gerekmektedir.

  • Uçuşun iptal edilmesine sebebiyet veren istem dışı nedenler;
  • Güvenlik sorunları
  • Kalkışı imkânsız olan olumsuz hava şartları
  • Havaalanında gerçekleşen eylemler/grevler
  • Uçakta herhangi bir güvenlik eksikliğinin ortaya çıktığı durumlarda, havayolu şirketinin yolcuya karşı herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır

Biletiniz çoktan iptal edilmiş ve bu konuda bilgilendirme almamışsanız, belirli süreler dahilinde yararlanabileceğiniz hizmetler mevcuttur.

Bu hizmetlerden öncelikli olarak, yolcuyu bilgilendirme hizmetini sayabiliriz. Havayolu firması, aniden gerçekleşen bir uçuş iptali karşısında yolcuları bilgilendirmek zorundadır. Ardından ise aynı şartlarda gerçekleşen bir uçuşu, gün ve saat sınırı olmaksızın, koltukların durumu da göz önüne alınarak, güzergâh değişikliği kapsamında yolcuya teklif etmelidir. Yolcunun, güzergâh değişikliğini kabul etmesi ya da iptal olan biletinin ücret iadesini talep etmesi gibi iki seçeneği bulunmaktadır. Yolcunun ücret iadesini talep ettiği durumlarda bilet bedelinin tamamı, havayolu firması tarafından yolcuya iade edilmelidir. Yolcunun güzergâh değişikliğini kabul etmesi durumunda ise belirli saatlere göre sıcak-soğuk içecek ve yiyecek servisi sunulmaktadır. Uçuş değişimine bağlı olarak zorunlu bir konaklama gerçekleşirse, yolcunun tüm konaklama ve ulaşım giderleri de havayolu firması tarafından karşılanmalıdır. Önceden iptal edilen uçuşlarda yolcunun bilgilendirilmemesi halinde, yolcu havayolu şirketinden tazminat talep etme hakkına sahip olmaktadır.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız