Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Sağlık

Uçak Fobisi Nasıl Yenilir? Uçak Fobisi Olanlar Ne Yapmalı?

Uçak Fobisi Nedir?

Uçak fobisi, bireylerin çeşitli sebeplerden dolayı uçak yolculuklarından korkması olarak açıklanabilir. Uçak fobisine sahip bireyler, uçuş düşüncesini akıllarına getirdiklerinde dahi gerilebilmektedir. Uçak fobisiyle eş zamanlı panik atak meydana geldiğinde ise uçak yolculuğu yapmak daha zor bir hale gelebilir. Aviofobi olarak da bilinen uçak korkusunu, uçak yolculuğu hakkında edinilen yeterli bilgiler sayesinde yenebilmek mümkündür. Zira istatistiklere göre uçak, diğer ulaşım araçları arasında en az can kaybı oranına sahip, en emniyetli seyahat aracı olarak kabul edilmektedir. Uçak fobisinin hiç aşılamadığı durumlar da vardır fakat uçak fobisini, psikolojik destek ve irade ile yenebilmek oldukça mümkündür.

Uçak Fobisi Neden Meydana Gelir?

Düşünüldüğünde dahi kişide gerginlik yaratan uçak korkusuna neden olan birçok etken vardır. Bu etkenler doğuştan değil, zamanla meydan gelir. Bunlardan bazıları; klostrofobi olarak da bilinen kapalı ortam korkusu, panik atak, yükseklik korkusu, ölüm korkusu gibi nedenlerdir. Bu korkular bazen travmatik kökenli olabilse de genel olarak uçak yolculuğu hakkındaki bilgi yetersizliğinden kaynaklanır. Yeterli bilgi birikimi ve irade ile bu fobi aşılabileceği gibi uzmanların uyguladığı hipnoz gibi tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Uçak Fobisi Nasıl Tedavi Edilir?

Uçak korkusu yaşayan bireylerin, korku dereceleri değişkenlik göstermekle birlikte, uzmanlar korku şiddetinin derecesine göre çeşitli tedavi yöntemleri uygulayabilirler. Kişi ilk olarak uçak yolculuğu hakkında doğru ve yeterli bilgiler edinip, bu korkuyu iradesiyle aşmayı denemelidir. İkinci olarak hipnoterapi, psikoterapi veya bilişsel davranış terapisi vb. psikolojik tedavi yöntemleri ile bu durumun önüne geçilebildiği bilinmektedir. Diğer bir alternatif ise sanal gerçeklik ile korkunun kaynağının bulunmasıdır. Diğer bir anlamı; kişinin kafasına takılan bir alet ile sanal ortamda uçak yolculuğu simülasyonu yapmasıdır. Bu simülasyonun ardından kişi, hangi kısımlarda korktuğunu ve neler hissettiğini uzmanlara açıklayarak, sorunun kaynağını çözmeye çalışmalıdır.

Uçak Fobisini Aşabilmek İçin Yapılması Gerekenler

  • İstatistiklere göre uçak seyahatleri %99,9 sıkıntısız geçmektedir ve kaza olasılığı epey düşük bir ulaşım yoludur. Bundan dolayı bu bilgileri göz önünde bulundurarak mantığın sesini dinlemek, bu korku karşısında rahatlamanın en önemli adımı olabilir.
  • Stres ve yoğun panik durumlarında kişi, varış noktasına güvenle ulaştığını ve seyahat ettiği yerde yapacağı aktiviteleri düşünerek odak noktasını farklı bir yere çekebilir. Bu yöntem kişinin stresini dağıtarak rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Kişinin yaşadığı tedirginliklerini ve rahatsızlıklarını kabin görevlilerine bildirmesi, verilecek cevaplar karşısında rahatlaması adına önemlidir.
  • Rahatlatıcı bir müzik veya kişisel bir eşya, yolculuğun daha kolay ve sakin geçirilmesini sağlayacaktır.
  • Dizi-film izlemek, kitap okumak, müzik dinlemek, oyun oynamak vb. aktiviteler, uçuş sırasında kişinin korku odağını dağıtarak rahat bir yolculuk geçirmesinde rol oynayabilir.
  • Uçuş esnasında derin nefesler alınmalı ve su içilmelidir.
  • Uçak korkusu olanlar için en kolay çözüm ise uyumaktır. Yolculuk boyunca uyumak, vaktin hızlı geçmesi ve rahat bir yolculuk için etkili bir seçenektir.
Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız