Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Yolcu Hakları

Uçak Gecikmelerine Bağlı Yolcu Hakları ve Tazminat Koşulları

Havayolu ulaşımında sıklıkla yaşanan sorunlardan biri de uçağın kalkışında yaşanan gecikmelerdir. Bu gecikmelerin sonucunda yolculara bazı haklar doğmaktadır.

Seferi yapacak olan havayolu firması tarafınca, seferin gerçekleştirilmesi gereken saatten itibaren;

 • Şehir içi hatlardaki uçak seferleri veya 1500 kilometrenin altındaki seferler için 2 saat ve üzeri,
 • 1500- 3500 kilometre arası süren seferler için 3 saat ve üzeri
 • 3500 kilometrenin üstündeki seferler için 4 saat ve üzeri bir rötar söz konusuysa ve bağlı bir mağduriyet söz konusu ise; yolculara haberleşme ve ikram hakları sunulmalıdır.
 • Uçuşun rötarı söz konusu ise yolcuların, gecikme sürelerine göre elde ettiği bazı haklar mevcuttur. 
 • Rötarın ilk 15. dakikasından itibaren alternatif ulaşım yolları ile alakalı ve bilgilendirme amaçlı anons hizmeti yolculara sağlanmalıdır.
 • Ücretsiz parkur ve rezervasyon değişikliğinden talebinden yararlanabilmek için için; seferin 1-2 saat veya daha fazla gecikmesi (rötar) gerekmektedir. Rezervasyon değişikliği, en yakın havaalanının kilometre skalası baz alınarak ayarlanmalıdır. Yolculuk planında aynı bilette farklı seferlerin söz konusu ise yapılacak değişikliklerden etkilenilmesi halinde bu seferlerin ücretsiz olarak değiştirilme hakkı bulunmaktadır.
 • Rötar süresinin 2 saat ve üzeri olması halinde, ilgili havayolu şirketi yolcuya; süre sınırı olmaksızın 2 saat e-posta, telefon veya faks hizmeti vermekle yükümlüdür.
 • 2-3 saat arası süren rötarlarda ise ilgili havayolu şirketi, yolcuya makul seviyede sıcak ve soğuk içecek hizmeti vermekle yükümlüdür.
 • Rötarın 5 saat ve üzeri olması halinde ilgili havayolu şirketi tarafından yolcuya, hafif ana/ ara yemek ve içecek hizmeti sunulmalıdır.
 • Planlanan sefer gününün sonraki veya ileriki günlere sarkması halinde havayolu şirketinin yolcuya konaklama tesislerinde veya otellerde konaklama hakkı sunması gereklidir. Konaklama hizmeti; engelli, hasta ve yaşlı yolculara sadece gece değil gündüz olmak üzere sunulmalıdır.  Konaklama hizmetinden istifade eden yolcular, havayolu şirketi tarafından sunulan ilk uçuş seferini kabul etmelidir.
   

Uluslararası sınır kuralları dahilinde, ilgili ülkeye giriş yapılamayan noktalarda, yolcuların kendilerine tahsis edilmiş alanlarda konaklaması gerekmektedir. Havayolu firmasının otel imkanları mevcutsa söz konusu konaklama bu otellerde de sağlanabilir.

Gerekli durumlarda havaalanı ve konaklama arasındaki ulaşım hizmetleri yolcuya ücretsiz bir şekilde verilmelidir.

Transit (aktarmalı) seferlerde gecikme süresi 5 saatin üzerindeyse ve seyahatin gerçekleşmeyen kısımları sebebiyle yolculuğun tamamlanmasının bir manası kalmamışsa, yolculuğun tamamlanan kısımları için en geç 7 iş günü içerisinde bilet bedelinin, havayolu şirketi tarafından yolcuya iade edilmesi gerekmektedir. Yolcu tarafından satın alınan biletin fiyatı üzerinden; banka havalesi, nakit veya çek, rıza dahilinde imza alınarak diğer hizmetler şeklinde de gerçekleştirilebilir. Bunlarla beraber, mümkün olan en yakın tarihteki seferle yolculuğun başladığı noktaya geri dönüşün, havayolu firması tarafınca yolcuya ücretsiz olarak sağlanması da gerekmektedir.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız