Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Check-in

Uçak Kalkışından Kaç Saat Önce Havaalanına Gidilmelidir?

Uçuşu kaçırma riskine karşın, yurtiçi uçuşlarda en az 1 saat önce, yurtdışı uçuşlarda ise en az 2 saat önce havalimanında bulunmak gerekmektedir.

Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Pegasus, Onur Air, Sun Express, Atlas Global gibi firmalar kendi belirledikleri kurallar çerçevesinde uçuştan kaç saat önce havalimanında olunması gerektiğinin bilgisini vermektedir.

Fakat havayolu firmaları tarafından verilen süre bilgisi bazen yeterli olmamaktadır. Yurtiçi uçuşlarda uçuşa 1 saat kala, yurtdışı uçuşlarda ise uçuşa 2 saat kala havalimanında olmak yeterli olmayabilir.

Tatil dönemlerinde ve havayolu trafiğinin yoğun olduğu dönemlerde havalimanları çok yoğun olabilmektedir. Bu yoğunluktan dolayı check-in kuyrukları çok uzayabilmekte ve sıra gelmeden uçuş check-in işlemlerine kapanabilmektedir. Online check-in işlemi yaptırılmadıysa yoğunluğu da hesaplayarak yurtiçi uçuşlardan en az 1,5 saat, yurtdışı uçuşlardan ise en az 2,5 saat önce havalimanında olmak gerekmektedir.

Uçuşta kıta değiştiriliyor ise uçağa alım ve vize prosedürleri daha yoğun olacağı için uçuşa en az 3 saat kala havalimanında olmak doğru bir tercih olacaktır.

Check-in sırasına erkenden girildiği halde sıra gelmediyse ve uçuş check-in işlemlerine kapatılmak üzere ise kontuar görevlisinden yardım talep edilebilir. Bu tür durumlarda kontuar görevlileri de yolculara kolaylık sağlayıp, herhangi bir aksaklık yaşanmaması için tüm imkanları sunmaktadırlar.

Aktarmalı uçuşlarda bu süreler değişiklik gösterebilmektedir.

Yurtiçi aktarmalı uçuşlarda en az 45 dakika önce uçak kapısında olmak gerektiği için, uçuşa 1 saat kala havalimanında olmak uçuşu kaçırmaya sebep olabilir.

Yurtdışı aktarmalı uçuşlarda ve Lefkoşa uçuşlarında ise en az 1 saat önce uçak kapısında olmak gerektiği için, uçuşa 2 saat kala check-in işleminin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız