Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Uçak İçi

Uçak Kokpiti Nedir? Kokpit Ne İşe Yarar?

Kokpit, bir taşıtın sürücüsünün bulunduğu bölüme verilen isimdir. Kokpit kısmının temel işlevi ve amacı, sürücüye net bir görüş açısı kazandırmak ve sürücünün bütün kontrol mekanizmalarına kolayca ulaşabilmesini sağlamaktadır. Kokpit, uçaklarda da pilotlar için aynı amaç ile dizayn edilmektedir.

Uçak Kokpiti:

Uçak kokpiti ise uçak kontrolünün sağlandığı kısımdır. Bu kısım, pilot ve yardımcı pilotlar için ofis ortamı gibidir. Bu bölümün içinde, uçağın stabil ve kontrollü bir şekilde uçmasını sağlayan verilerin işlendiği paneller ve özel güvenlik sistemleri yer almaktadır. Bu paneller, bütün verilerin pilot ve yardımcı pilota iletilmesini sağlar. Özetle, uçağın bütün kontrolünün sağlandığı bölümdür. 

Uçağın bütün görüş açısı ve uçakla ilgili bütün ayrıntılar bu bölümde işlenir, bunun yanı sıra ekranlar aracılığıyla, uçak ve uçuşla ilgili tüm bilgiler, bu bölümde pilota aktarılır. Bu bölümde yer alan kontrol mekanizmaları aracılığıyla uçak manüel bir şekilde kontrol edilebilir. Ayrıca bu bölümde yer alan iletişim panelleri sayesinde pilotla iletişim kurulabilir ya da pilot, kontrol kulesi ile iletişime geçebilir.

Kokpit Ekibi:

Kokpit ekibi iki kişiden meydana gelmektedir. Standart yolcu uçaklarında pilot ve pilot yardımcısı bu ekibi oluştururken askeri uçaklarda pilot sayısı, uçağın tipine bağlı olarak değişebilir.

Kokpit Camları:

Kokpit camları altı cm kalınlığında olup çeşitli kimyasal içeriklerle üretilmiştir. Birkaç katmandan meydana gelen kokpit camları, -60 dereceden 40 dereceye kadar dayanıklılık gösterebilir. Kokpit camları düşük bir ihtimal de olsa çatlayabilmektedir, fakat bu çatlak sadece yüzey katmanında meydana gelmektedir. Kokpit camının tamamen çatlaması, normal şartlar koşullarda değildir.

Kokpit Kapıları:

Kokpit kapıları, pilot panelinden yönlendirilen bir güvenlik mekanizmasına sahiptir ve pilotun girdiği şifre ile açılabilir. Kokpit kapılarının 3 farklı modu mevcuttur: Açık, Kilitli ve Normal 

Açık modundaki bir kokpit kapısı pilot tarafından içerden açılabilir. Kokpit kapısı kilitli modundayken ise kapı dışarıdan şifre aracılığıyla da açılamaz ve beş dakika boyunca beklemek gerekir. Bazı durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Kokpit kapısı normal modda kullanılıyorsa, dışarıdan girilen şifre ile kapı 30 saniye içerisinde açılmaktadır. Fakat 30 saniye içinde şifre girilse dahi pilota bildirim gitmektedir ve kapılar herhangi olumsuz bir durumda pilotun onay vermemesinden dolayı açılamayabilirler.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız