Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Uçak İçi

Uçakta Acil Exit- Çıkış Kapısı Hangi İşe Yarar? Yolcu Biniş Merdiveni Nedir?

Uçak Exit- Çıkış Kapısı Nedir?

Uçağa binişte ve inişte kullanılan kapılara Çıkış kapısı veya Exit kapısı denmektedir. Bu kapılar sıradan kapılardan farklı olarak tasarım gereği uçuş esnasında açılmayacak ve basın kaybı yaşatmayacak şekilde üretilir. Uçaklarda genel olarak kullanılan kapı tipleri şunlardır:

  • Acil çıkış kapısı
  • Servis kapısı
  • Yolcu iniş ve biniş kapısı

Yolcu iniş ve biniş kapıları uçağın ön ve arka taraflarında bulunmaktadır. Acil çıkış durumlarında karmaşa yaşanmaması için ve uçağa binişte yolcuların koltuk sırasına göre en yakın kapıdan girip koltuğunu kolayca bulabilmesi için yolcu giriş çıkış kapıları uçağın önünde ve arkasında olmak üzere iki yerde bulunmaktadır. Bazı büyük uçaklarda orta kısımda da yolcu giriş çıkış kapısı olabilmektedir.

Uçaklara bu kapılardan giriş yapabilmek için yolcu merdivenleri ya da yolcu biniş köprüsü kullanmak gerekmektedir.

Yolcu Biniş Köprüsü Nedir?

Havalimanında beklenilen bekleme salonlarından uçağa direkt geçiş yapmak için Yolcu biniş köprüsü kullanılmaktadır. Körüklü bir yapıda olan bu köprü, vakumlu özel yapısı ile yolcu kapılarına bağlanmaktadır.

Yolcu Biniş Merdiveni Nedir?

Uçak seferlerinin yoğun olduğu ve uçakların yolcu biniş köprüsüne yanaşamadığı durumlarda yolcu biniş merdiveni kullanılmaktadır. Yolcular shuttle adı verilen otobüslere bindirilerek uçağa götürülür ve buradan yolcu biniş merdiveni ile uçağa girişleri sağlanır.

Kimler Yolcu Kapılarından Sorumludur?

Yolcu kapılarının açılması ve kapatılması gibi tüm sorumluluklar da kabin görevlilerine aittir.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız