Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Bagaj

Uçakta Bavulum Kayboldu, Ne Yapmam Gerek?

Seyahat bitişinin ardından, bagaj teslim noktasında belirli bir süre beklediğiniz halde bavulunuzu göremiyorsanız bu kaybolduğu anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda ilk olarak soğukkanlı olup, gereken adımları atmalısınız.

Dünya genelinde her yıl ortalama 40 milyon bavul kaybolmaktadır. Kaybolan bavulların büyük bir kısmı beş gün içinde tespit edilip ilgili yolcuya teslim edilmektedir. Bavulu teslim edilmeyen yolcular için ise bazı haklar mevcuttur. Böyle bir durumda tamamen mağdur olmamanız için haklarınızı bilmelisiniz. 

 • Valizinizin kaybolma ihtimalini en aza indirmek ve kaybolduğu durumlarda bulunmasını kolaylaştırmak için, bagaj teslim işlemlerini tamamlarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.  Onlar ise şu şekildedir:
 • Valizinizi bagaj teslim noktasına vermeden önce, üzerine ad, soy ad ve iletişim bilgilerinizi yazmanız oldukça önemlidir.
 • Check-in işlemleri sırasında verilen bagaj etiketinin kaybolmaması gerekmektedir. Çünkü bu etiket, valizin havayolu firmasına emanet edildiğinin bir kanıtıdır. Etiketin üzerinde bulunan barkod sayesinde de bagajınızın yeri tespit edilebilmektedir.
 • Biniş kartı, kaybolan bavulların aranması için gerekli bir belgedir. Bundan dolayı kaybolmamalı, iyi muhafaza edilmelidir.
 • Valizinizin kaybolması halinde yapmanız gereken işlemleri şöyle sıraladık:
 • İlk olarak valizinizin kaybolduğuna emin olmak için, bagaj teslim noktasında bir süre bekleyin.
 • Beklediğiniz halde valizinizi hala göremiyorsanız, terminalin yolcu geliş salonundan başka bir yere gitmeden, buluntu eşya ofisine veya seyahat edilen firmanın kayıp eşya ofisine doğru yönelin.
 • Görevlilere valizinizin kaybolduğunu belirterek, tutanak tutulmasını talep edin.
 • Görevlilerin sizden talep edeceği, biniş kartı, bagaj fişi, kimlik belgesi gibi belgeleri yanınızda hazır bulundurun. Görevli kişi, belgeleri aldıktan sonra sizden PIR adı verilen bir form doldurmanızı isteyecektir fakat bu formu doldururken bagaj etiketiniz mevcut değilse formun yasal olarak geçerliliği bulunmayacaktır.
 • Valizinizde gümrük vergisine tabi (22 EUR ve üzeri tüm elektronik cihaz, bilgisayar parçası, mücevher) herhangi bir eşya bulunması halinde tutanak tutulurken, mutlaka formda beyan edilmelidir. Valizde bulunan gümrük vergisine tabi bir eşyanın belirtilmemesi, ceza niteliği taşımaktadır.
 • Tutanak tutulmasının ardından adınıza bir kayıp bagaj dosyası açılacaktır ve dosya dahilinde bir takip numarası verilecektir. Görevliler iletişim bilgilerinizi alarak, kayıp bagaj durumu ile ilgili size dönüş sağlayacaktır.
Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız