Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Yolcu

Uçakta Evcil Hayvan Taşımanın Kuralları, Koşulları ve Ücreti

Evcil hayvanınız varken uçakla seyahat etme zorunluluğunuz varsa ve seyahatten önce evcil hayvanınızı bırakacak bir alternatifiniz yoksa düşünmeniz gereken önemli bir unsur da evcil dostunuzun nasıl seyahat edeceğidir. Evcil hayvanı ile seyahat edecek bir yolcu, yanındaki dostunun sağlığından ve uçuş sırasındaki güvenliğinden sorumlu olduğu için dikkat etmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır.

İlk olarak yapmanız gereken şey, seyahat edeceğiniz havayolu şirketi ile irtibata geçip evcil hayvan taşımacılığı hakkında bilgiler almanızdır. İnternetteki mevcut şartları, uçuş yapacağınız firma ile teyit etmeniz de büyük önem taşımaktadır. Evcil hayvanınız 8 kilo ve altında ise evcil hayvanınızın kafesi içerisinde sizinle birlikte seyahat etmesi mümkündür. Fakat 8 kilogramın üzerinde bir evcil hayvanınız var ise, evcil dostunuz diğer yolcuların valizlerinin bulunduğu kargo bölümünde seyahat etmek zorundadır.

Kargo bölümünde seyahat edecek evcil dostunuzun sağlığı ve güvenliği sizi endişelendirmesin çünkü kargo bölümünün sıcaklık ve basınç seviyesi uçağın içerisiyle aynı olduğu için kargo bölümü evcil hayvanınız için bir sorun yaratmayacaktır. Birçok hava yolu firması ise evcil hayvanınızın veteriner eşliğinde uyutulmasını talep etme yetkisine sahiptir. Böyle bir durumda uçuş yapacağınız hava yolu firmasıyla irtibata geçmenizde fayda vardır.

Evcil hayvanların da kimlik ve sağlık belgeleri olduğu için bu belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanmalı ve yanınızda bulunmalıdır. Eğer yurt dışına çıkıyorsanız evcil hayvanınızın pasaportu ve aşı karnesinin de bulunması yasal olarak zorunludur. Pitbull ve Doberman gibi cins köpeklerin ise uçakla seyahat etmesi tamamen yasaktır ayrıca kangal cinsi köpeklerin ve dövüş hayvanlar da uçağa kabul edilmemektedir.

Evcil hayvanınızla yapacağınız seyahat koşullarından biri de en az 6 saat önceden yaptırmanız gereken rezervasyondur. Uçuş yapacağınız hava yolu şirketine, evcil hayvanınızla birlikte seyahat edeceğinizi bildirmeli, yönlendirmeler doğrultusunda rezervasyon oluşturmalısınız. Evcil hayvanınızın beslenme ihtiyacı hava yolu firması tarafından karşılanmıyor fakat uzun süreli rötarlarda hava yolu firması bu konuda sorumlu olabilmektedir. 

8 kilodan ağır olan evcil hayvanınızın taşınacağı kutunun boyut ve ölçüleri hava yolu firmalarının belirlediği prosedürlerde farklılık gösterebilmektedir. Bu da taşıma ücretlerinde farklılık yaratmaktadır.

Evcil hayvanınız nefes alma problemi olan bir hayvansa ve küçük Terrier cinsi veya benzeri bir köpekse kesinlikle kargo bölümünde seyahat etmemelidir. Kargo bölümünde bulunması evcil hayvanınızın sağlık açısından problem yaşamasına neden olabilmektedir. İşitme ve görme engelli yolcular için ise prosedür daha farklı işlemektedir. Rehber köpeklerin boyutu ve kilosu ne olursa olsun, ağızlık takılarak sahipleriyle birlikte uçak yolculuğu yapabilmeleri mümkündür.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız