Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Vize

Vize Sponsoru Nedir? Dilekçe Örneği Nasıl Hazırlanır?

Vize Sponsoru Nedir?

 Yurt dışı seyahati planlayan ancak bir gelir belgesi ortaya koyamayan kişilerin seyahat masraflarını üstlenen kişilere, vize sponsoru denir. Herhangi bir gelir belgesi mevcut değilse başvurunun kabul edilmesi açısından güvence olarak bir kişiyi vize sponsoru olarak göstermek gerekmektedir. 

Hangi Durumlarda Sponsor Gerekir?

  • Vize başvurusunda bulunan kişinin, seyahat harcamalarını karşılayabileceğine dair bir belge gösterememesi durumunda,
  • Başvuruda bulunan kişinin banka hesabında, vize ücreti için yeterli bakiye yoksa; son 3 aya ait hesap hareketi görülmüyorsa,
  • Başvuruda bulunan kişinin emekli, çiftçi ya da bordrolu olmaması durumunda, vize sponsoru şarttır.

 Aksi halde sponsorsuz vize almak güçtür. Vize verilirken sıkıntı yaşanmaması adına dikkat edilen durumlardan bazıları da yurt dışına çıkacak kişinin bir daha dönmemesi veya vize süresini aşma durumudur. Bu nedenle bir gelir belgesi olmadan ya da vize sponsoru bulmadan başvuruda bulunmak, ancak talep edilen vize miktarının, kişinin banka hesabında bulunması ile mümkündür.

Kimler Vize Sponsoru Olabilir?

Vize sponsoru olacak kişinin, yalnızca birinci dereceden akraba (anne, baba, eş, çocuklar) olması gerekmektedir. Birinci dereceden akraba olmaması halinde gerekli belgelerle kişinin yasal velisi sponsor olarak gösterilebilir. Kişinin birinci derece akrabası varsa fakat elde bir gelir belgesi yoksa ikinci, üçüncü dereceden akrabalar devreye girebilir ancak bunun için de birinci dereceden akrabaların, seyahat edecek kişinin masraflarını üstlenemeyeceğine dair bir dilekçe yazması gerekmektedir. Yurt dışında bulunan bir arkadaş varsa ve ülkeye davetiye ile gidiliyorsa bunu da sponsor olarak değerlendirmek mümkün. Prosedürleri iyice araştırıp, harfiyen uygulamak vize sürecinde sıkıntı çıkmaması adına çok önemli.

Vize Sponsoru İçin Gerekli Belgeler Hangileridir?

  • Sponsor tarafından yazılmış ıslak imzalı dilekçe
  • Sponsorun iş durumuna dair belgeler
  • Maddi durumu belgeleyen araba ruhsatı, ev tapusu, banka dökümü vs.
  • Sponsorun noterden alacağı imza sirküleri
  • Sponsorun nüfus dairesinden alınacak vukuatlı nüfus kayıt örneği

Başvuru sürecinde sorun yaşanmaması için bu belgelerin başvuru formuyla birlikte eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir.

Vize Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Başvuru için talep edilen vize sponsor dilekçesi standart kurallara bağlı olarak yazılmalıdır. Aşağıdaki vize sponsor dilekçesi örnek olarak gösterilebilir:

…………… (Ülke İsmi) BAŞKONSOLOSLUĞUNA,

Oğlum/Kızım (sponsor olunacak kişiye göre değişebilir) ………………(isim-soyisim) …………/………….. (gün-ay-yıl şeklinde) tarihleri arasında yapacağı gezi masraflarının tümünün tarafımca karşılanacağını arz ederim.

İSİM SOYİSİM

 

İMZA

 

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız