Merhaba, Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Fixbilet Chevron Right icon SSS Chevron Right icon Hava Olayları

Yıldırım Çarpması

Yıldırım, yolculuk sırasında uçaklara çarpabilmektedir. Araştırma sonuçlarına göre her yolcu uçağı, senede ortalama bir kez yıldırım tehlikesine maruz kalmaktadır. Yıldırımın uçağa çarpması sonucunda kuvvetli bir sesle birlikte parlak bir ışık meydana gelmektedir ve akabinde sarsıntılar yaşanabilmektedir. Bu gibi olaylarda soğukkanlı kalmalı, kabin görevlilerinin talimatlarını dikkate almalısınız.

Uçağa Yıldırım Düşmesi Sonucunda Neler Olur?

Yolcu uçakları Faraday kafesi konseptine göre tasarlandığı için yıldırım düşmesi sonucunda yıldırım, uçak içine herhangi bir zarar vermeden havada kaybolmaktadır. Bunun yanı sıra uçak gövdesindeki antistatik boya elektriğin uçak içine ulaşmasını engeller. Yıldırım tehlikesine karşı özel olarak tasarlanan ve statik elektriğin havada kaybolmasını sağlayan gövde donanımları sayesinde, oluşan yıldırım düşmeleri önemli uçak parçaları için herhangi bir tehlike arz etmez. Yıldırım düşmesine bağlı uçak gövdesinde birkaç hasar meydana gelebilse de bu önceden tahmin edilebilir bir durumdur.

Uçuş Esnasında Yıldırım Çarparsa Ne Yapmalı?

Yolculuğunuz esnasında oluşan yıldırım sonucunda dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.
Uçuş esnasında yıldırım düşmesi veya türbülans gibi olaylarda soğukkanlılığınızı korumalı ve koltuğunuzdan kesinlikle kalkmamalısınız. 
Kabin görevlilerinin yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etmelisiniz. 
Yıldırım düşmesi esnasında elektrik yükü boşaldığı için patlama ve türevi gürültüler meydana gelebilir, bu gürültülerin doğal olduğunu bilerek sakin kalmalısınız. Ayrıca uçak gövdesinde yer alan ve paratoner görevi gören donanımlar sayesinde, yıldırımın size zarar vermesi mümkün değildir. 
Yıldırım düşmesine bağlı panik yapan yolcuları sakinleştirebilir veya kabin görevlilerinden yardım isteyebilirsiniz.

Aradığınızı bulamadınız mı?
Ad Soyad
Email
Telefon Numaranız
Mesajınız